Přesto jsou velkým postrachem lidí od padesátky výše, ale nevyhýbají se ani mladým.
“ Kardiovaskulární onemocnění jsou podle údajů z roku 2003 hlavní příčinou smrti 49 procent mužů a 55 procent žen,“ varuje Michal Aschermann, předseda České kardiologické společnosti. Hlavní podíl na těchto úmrtích má ischemická choroba srdeční a cévní mozkové příhody.
“ Ženy bohužel kouří čím dál tím víc, mívají častěji vyšší cholesterol než muži a méně se pohybují,“ zdůvodňuje vyšší úmrtnost žen Aschermann.
Celkově ale podle průzkumů postupně od roku 1985 u lidí klesají takové rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a obsah cholesterolu v krvi.
V léčbě srdečního infarktu jsou kardiologové z Česka příkladem pro celý svět. “ V současné době máme 20 center s nepřetržitou službou kardiakům a rozvíjejí se také další oblasti kardiologie, například péče o nemocné s poruchami srdečního rytmu,“ říká Aschermann.
“ Infarkt se rozvíjí celkem pomalu, až 12 hodin, a má dost dramatické příznaky. Proto mají lidé šanci dostat se do kteréhokoli kardiologického centra včas, nejdéle do devíti hodin.
Zákeřnější jsou cévní mozkové příhody. Ty se rozvinou již během tří hodin a nemají bolestivé příznaky, takže jim člověk nevěnuje hned pozornost a nevolá lékaře,“ uvádí Petr Widimský, vedoucí lékař Kardiocentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Přesto na infarkt umírá téměř 30 procent těch, kteří jej nedostanou.
Před kardiovaskulárními operacemi lékaři pacienty v nemocnicích informují, jak budou probíhat a jaká přinášejí rizika. Více by se však měli už v prvních měsících příštího roku dozvědět i na internetu.
“ Informovanost lidí hraje velkou roli. Doposud chyběly centrální pacientské stránky. Česká kardiologická společnost připravuje rozšíření svých stránek o pacientskou část, kde nemocní nebo jejich příbuzní najdou veškeré informace,“ slibuje Miloš Táborský, vedoucí lékař Kardiostimulačního centra Nemocnice Na Homolce v Praze.
Marie Vašíčková,
Deníky Bohemia