Její postup může být pro pacienty skutečně přínosem. Ovšem jen tehdy, pokud úředníci ministerstva dávají peníze na zvýšení úhrad sami ze svých výplat nebo z podobných zdrojů. Jinak je přece zřejmé, že peníze pojišťovny získávají právě od pacientů prostřednictvím zdravotního pojištění.
Farmaceutický průmysl je tvrdý a velice výnosný byznys. Zisky tuzemského dominantního výrobce generických léků Zentivy strmě rostou, stejně tak se ale daří i řadě zahraničních výrobců léků originálních. Je v logice podnikání všech těchto firem, aby lobbovaly za co nejvýhodnější úhrady právě pro své přípravky, pro zvýšení jejich prodeje.
Společným zájmem pacientů - plátců pojištění, i farmaceutických firem dodržujících podnikatelskou etiku, by tedy měla být co nejprůhlednější pravidla určování úhrad.
To se o současné praxi říci nedá, kritika systému zahraničními firmami i pojišťovnami také stále sílí. Stížností na malou transparentnost systému se už zabývá i Brusel.
Vyjasněním pravidel by pak ministryně mohla zčásti zamezit i výtkám, že v Zentivě, která proti dosavadnímu systému jediná nijak nebrojí, shodou okolností pracuje na významném postu její syn.
Hospodářské noviny