Spolupráci si před časem zařídily brněnská Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice Brno. „Zatím jsme společně nakoupili například dezinfekční prostředky, což bývají zakázky asi do dvou milionů korun. Dopadlo to celkem slušně, obě nemocnice získaly asi šestiprocentní slevu. Sice to vypadá jako maličkost, ale jsme rádi za každou korunu,“ popsal první výsledky spolupráce ředitel úrazovky Karel Doležal.
To hlavní má podle něj teprve přijít. Nemocnice, které od sebe dělí asi dvacet minut jízdy tramvají, uvažují o společném stravovacím provozu.
„Zjistili jsme ale, že to vzhledem k legislativním problémům nebude lehké. Naše plány navíc tak trochu usnuly, když se v Brně po komunálních volbách přeskupovaly politické síly. Změnil se ředitel Nemocnice Milosrdných bratří a některá jednání teď kvůli tomu musíme znovu otevřít,“ poznamenal Doležal.
Partnerskou nemocnici v příštích letech pravděpodobně povede její někdejší ředitel Daniel Rychnovský. Do ředitelského křesla se vrátil po dvouleté přetržce, při níž se o brněnské zdravotnictví staral jako primátorův náměstek. Také on je přesvědčen, že společné nákupy jsou dobrý nápad. Navíc zvažuje, že se obě poměrně malé městské nemocnice připojí ke krajské Cejize.
„Může jít o běžné spotřební věci. Třeba rukavice, močové katetry, injekční stříkačky, jehly a podobně. Prospěch z toho bude mít krajské nakupování. Čím větší je výsledná zakázka, tím větší je rabat,“ poznamenal Rychnovský.
Zkušenost s centrálně zadávanými nákupy pro něj není novinka. „Už před deseti lety jsme se pokoušeli něco podobného rozjet s českou Asociací nemocnic, dokonce to docela dobře fungovalo. Pak ale někteří ředitelé od projektu odešli, a navíc se okresní nemocnice převedly na krajské, takže systém zkolaboval. Pokud to bude možné teď, rádi se k Cejize připojíme,“ řekl Rychnovský.
Stejnou praxi běžně používají i mnohem menší zařízení. Třeba Domov pro seniory v Plaveči na Znojemsku. Jako krajské zařízení začne po vypršení staré smlouvy také odebírat energie od dodavatelů nasmlouvaných prostřednictvím Cejizy.
I bez toho se ale na pořizování některých věcí domlouvají s kolegy z podobných zařízení. „Třeba obvazový materiál se snažíme nakupovat společně se znojemskou nemocnicí, takže máme docela pěknou cenu,“ vysvětlil ředitel domova František Vybíral. Také v zařízeních, kde podobný systém ještě nevyzkoušeli, nad společnými nákupy uvažují. „Zní to zajímavě, takže do budoucna se tomu nebráníme,“ potvrdila ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.