Na Zlínsku převedou nemocnice na akciové společnosti

1. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Transformaci Baťovy krajské nemocnice a nemocnic v Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně na akciové společnosti schválili ve středu zastupitelé Zlínského kraje. Ze 42 přítomných pro vyslovilo 26 zastupitelů...


Místo příspěvkových organizací vzniknou akciové společnosti

třináct bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Proti byli jednomyslně členové klubu KSČM v zastupitelstvu, kteří před hlasováním podali protinávrh, aby usnesení k této záležitosti bylo odloženo do doby přijetí zákona o neziskových zdravotnických zařízeních.

V tomto smyslu se v minulých dnech usnesla v novele zákona zabraňující transformaci nemocnic i Poslanecká sněmovna, novelu ale ještě nepodepsal prezident republiky.

„Nemocnice převzal Zlínský kraj od státu od 1. ledna 2003 jako příspěvkové organizace. Již v roce 2004 začala probíhat příprava na převod na jinou formu hospodaření, a to se záměrem zajistit nemocnicím ekonomickou stabilitu a udržet a zvyšovat kvalitu poskytované zdravotní péče,“ uvedl v odůvodnění návrhu radní odpovědný za zdravotnictví Bronislav Fuksa (ODS).

Ještě předtím hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS) zdůraznil, že při jednání jde o historický přelom v řízení zdravotnického systému v kraji. Převod na akciové společnosti se nemá dotknout třinácti základních oborů zdravotnické péče a má zachovat jako priority urgentní medicínu, onkologii a traumatologii.

„Návrh je nešťastný experiment s dalekosáhlými dopady na občany Zlínského kraje,“ uvedl poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) v rozpravě. Statutární náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík (KDUČSL) zase uvedl, že lidovecký klub zastupitelů naopak návrh podporuje.

„Poslanecká sněmovna schválila usnesením proces transformace nemocnic zastavit, proč musíme jít proti,“ ohrazoval se za klub komunistů Vladimír Křemeček.

Zastupitelé za ČSSD neměli být podle náměstka hejtmana Jaroslava Drozda při hlasování vázáni usnesením klubu. Pokyn nepodpořit převod nemocnic jim uložilo republikové stranické vedení. Tři zastupitelé ČSSD se hlasování zdrželi.

Jiří Růžička,

Právo

MUDR Jiří Kilian

Překvapuje mne, jak mezi určenými prioritami do budoucna chybí péče o dítě. Samospráva se tedy rozhodla ustoupit od protekce dítěte, která je všeobecně jak právními tak společenskými normami považována za nezbytnou už jen z toho důvodu, že vztah společnost - dítě je vztahem nezrušitelným.

Vyjmenování priorit je ryze politickou záležitostí. Kdybych se z medicínského hlediska zabýval zajištěním péče o dítě v rámci samosprávou vyhlášených priorit, tak bude nesmírně zvědav, jak aspoň v těch oborech urgentní medicíny, traumatologie a onkologie bude prioritně zajištěna dostupnosttéto péče dětem.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?