Na zrušení onkologie pojišťovna neušetří

30. 11. 2010 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Před třemi týdny jsem v poslanecké sněmovně interpeloval ministra zdravotnictví Leoše Hegera ohledně onkologického centra v Chomutově. Bohužel jsem se nedočkal konstruktivní odpovědi.


Nevidím žádný problém v tom, a to ani finanční, aby chomutovská nemocnice mohla i nadále poskytovat onkologickou léčbu pacientům Ústeckého kraje.

V létě roku 2008 s velkou slávou navštívil tehdejší premiér Topolánek, doprovázen tehdejším ústeckým hejtmanem Šulcem, Komplexní onkologické centrum v Chomutově. Nedlouho po nich ovšem přišli na onkologii auditoři z ministerstva financí. Audit jim trval přibližně hodinu a půl a na jeho základě rozhodli o odebrání statutu Komplexního onkologického centra v chomutovské nemocnici k 31. 12. 2008.

V současné době onkologické centrum v Chomutově funguje jako odloučené pracoviště onkologického centra v Masarykově nemocnici Ústí nad Labem. Na toto odloučené pracoviště se Krajské zdravotní, a.s. podařilo se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) dojednat výjimku, na základě které byla biologická léčba pro onkologické pacienty v Chomutově proplácena.

VZP však nyní oznámila, že ke konci tohoto roku, tj. k 31. 12. 2010, proplácení onkologické péče v chomutovské nemocnici ruší a nevidí důvod, aby výjimku nadále prodlužovala.

Nyní je na ministrovi Hegerovi, aby ministerstvo zdravotnictví přehodnotilo odebrání statutu Komplexního onkologického centra nemocnici Chomutov či uložilo VZP pokračovat v proplácení onkologické léčby v této nemocnici. Poslal jsem proto panu ministrovi interpelaci, abych mu znovu zdůraznil naléhavost celého problému.

V chomutovské nemocnici se letos léčí biologickou léčbou 105 pacientů (údaj je za období leden až září 2010), kteří za uvedené období ambulantně navštívili onkologické centrum 1130krát.

V případě, že Všeobecná zdravotní pojišťovna zruší statut detašovaného pracoviště v chomutovské nemocnici, budou muset nemocní pacienti s rakovinou dojíždět do Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem.

Tato cesta z Chomutova do Ústí jim celkem zabere přibližně 80 km tam a 80 km zpátky. Pacienti s rakovinou potřebují po náročné biologické léčbě odpočívat. Jejich stav není ideální a jízda sanitkou anebo autem v délce přibližně 200 km může tento stav zhoršit. Naopak, pacienti by měli ležet v klidu, odpočívat a nezatěžovat organismus náročnou cestou.

Onemocnění rakovinou člověka už stresuje samo o sobě a změní mu dosavadní život od základu. Takže není dobré zatěžovat ho dalším zbytečným cestováním za léčbou a dalším nekonečným čekáním v čekárnách, když mu ta samá služba může být poskytnuta prakticky v místě či nedaleko jeho bydliště a při lepším komfortu. VZP rovněž neušetří na tom, že pacienti budou muset dojíždět do Masarykovy nemocnice v Ústí n. L., ale naopak.

Léčbu bude proplácet, byť v jiné nemocnici, a navíc bude hradit i přepravu těchto pacientů sanitkami. Navíc do spádové oblasti Komplexního onkologického centra Masarykovy nemocnice v Ústí, kam by tito pacienti museli od nového roku dojíždět, spadají okresy Děčín, Ústí, Teplice, Louny a Litoměřice. Ale i část území sousedního Libereckého kraje. Nebude v silách ústecké onkologie, aby zvládla dvojnásobný počet pacientů.

Pan ministr by měl zvážit, zda se „vyplatí“ onkologii v Chomutově uzavřít. V tomto případě nejde o peníze, ale o zdraví našich spoluobčanů.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?