Nadržuje ministryně nemocnicím?

16. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek v otevřeném dopise premiérovi Jiřímu Paroubkovi píše, že má ministryně zdravotnictví Milada Emmerová tendence k podpoře nemocniční péče na úkor ambulantní. Na to odpovídá ministryně otevřeným dopisem Jelínkovi. Oba texty a odpověď Jana Jelínka najdete v článku...


Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek v otevřeném dopise premiérovi Jiřímu Paroubkovi píše, že má ministryně zdravotnictví Milada Emmerová tendence k podpoře nemocniční péče na úkor ambulantní. Na to odpovídá ministryně otevřeným dopisem Jelínkovi: „Nemocniční péče je na tom podstatně hůř.“ Vyzývá lékaře, aby sejmuli „peníze ve formě osobních příjmů z piedestalu svých životních priorit“. Oba texty a následnou odpověď Jana Jelínka přinášíme zde:

Otevřený dopis Sdružení praktických lékařů předsedovi vlády

Vážený pane premiére,

na začátku června letošního roku jsem se jako zástupce Koalice soukromých lékařů ČR účastnil jednání s Vámi o možnostech stabilizace ekonomické situace českého zdravotnictví. Na konci jednání byla účastníky podepsána „Všeobecná dohoda o opatřeních v systému poskytování zdravotní péče z 3.6.2005“. Tuto dohodu jsem považoval za velmi bolestivý ale nutný kompromis, který umožní alespoň po nějakou omezenou dobu udržet finanční stabilitu českého zdravotnictví, pokud o ní ještě v té době bylo vůbec možno hovořit.

I mým přičiněním byl do dohody v jejím druhém článku napsán požadavek a předpoklad, že pro rok 2006 mají být úhrady zdravotnickým zařízením dojednány nebo stanoveny pro všechny segmenty zdravotní péče ve stejné výši s tím, že účastníci dohody považují za „vyvážený kompromis“, pokud budou odvozeny od výše úhrad v roce 2005 a budou navýšeny o 50% z celkového nárůstu příjmů zdravotních pojišťoven v roce 2005. Doufal jsem, že podpis významných činitelů pod tímto „závazkem proporcionality“ učiní přítrž snahám kohokoliv upřednostňovat některé segmenty zdravotní péče před jinými.

Opakovaně vyjadřuji obavu, že zejména ministryně zdravotnictví doc. Emmerová má tendenci k nepřiměřené podpoře nemocniční péče na úkor péče ambulantní a zejména primární. Její výroky o důležitosti nemocnic a výzvy pojišťovnám k „zintenzívnění kontrolní činnosti zejména směrem k praktickým lékařům“, „přehodnocení financování zubní péče“ a podobné vyvolávají zejména mezi soukromými lékaři obavy, že není k jednotlivým segmentům zdravotní péče přistupováno rovně a spravedlivě a že již zcela nepokrytá snaha ministryně zdravotnictví přímo řídit pojišťovny nebo alespoň VZP může vést k popření zákonných kompetencí pojišťoven i práv soukromých lékařů.

Kroky paní ministryně v nás vyvolávají znepokojení a obavy, že si snad ani není vědoma svého podpisu pod uvedenou dohodou, nebo se jí necítí být vázána. Takové jednání by ale současnou krizi zdravotnictví jen prohloubilo.

Praktičtí lékaři, jejichž jménem se na Vás nyní jako místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR obracím, se cítí bezprostředně ohroženi opožděnými platbami pojišťoven, stupňováním nároků na objem práce jejím přesunem z jiných segmentů při striktně limitovaném nárůstu nebo stagnaci plateb zdravotních pojišťoven a zvyšováním administrativní zátěže, ke kterému se paní ministryně snaží ještě přidat svůj díl zaváděním papírových zdravotních knížek (známých již v jazyce praktiků jako „pazdrávky“).

Obáváme se, že dohoda z 3. června zůstane jen proklamací na papíře a zejména ze strany MZ nebude naplněna. Proto si Vás dovolujeme požádat o společné osobní projednání problematiky primární péče a obav praktických lékařů.

Situace praktiků je již kritická, množí se snahy o řešení zadluženosti lékařů výběrem hotovosti od pacientů, omezováním poskytování zdravotní péče a v některých případech reálně hrozí ukončení činnosti ordinací. Odkládáním problému a udržováním solventnosti jenom „té důležitější části zdravotnictví“ (= nemocnic) se vzdalujeme možnosti krizi vyřešit bez výrazného dopadu na kvalitu a dostupnost péče a tedy bez dopadu na naše pacienty!

MUDr. Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR

V Praze dne 2. září 2005

Otevřený dopis místopředsedovi Sdružení praktických lékařů MUDr. Janu Jelínkovi

Vážený pane místopředsedo!

Stejně jako Vy, místopředseda Sdružení praktických lékařů, jsem se i já zúčastnila, coby ministryně zdravotnictví, letošního červnového jednání. Ve shodě s Vámi jsem sice také považovala jeho výsledky za „bolestivý, ale nutný kompromis“, který však umožní nikoliv, jak říkáte, „…po nějakou omezenou dobu udržet stabilitu českého zdravotnictví, pokud o ní ještě lze vůbec hovořit,…“ nýbrž který bude předznamenáním takového dalšího chování většiny zúčastněných stran, aby mohla být uskutečňována krátkodobá stabilizační opatření (KSO), která přijala vláda.

Tato opatření mají za cíl, mj. stabilizovat finanční situaci v českém zdravotnictví a postupně jej navést na cestu, na níž se v plné šíři uplatní zásady dokumentu, který jsme s mými spolupracovníky na MZ připravili, tedy Koncepce péče o zdraví v ČR v letech 2005 až 2009.

Stejně jako vy, i já jsem se domnívala, že podpis významných činitelů pod dohodou, na jednání společně přijatou, bude bezpečnou bariérou před dáváním přednosti jakémukoliv segmentu zdravotní péče.

Hlavně jsem však doufala, že konečně skončí tlaky jednotlivých lobbyistických skupin právě na to, aby ti, jejichž zájmy tyto skupiny zastupují, profitovaly na úkor těch ostatních. Nejenže neskončily, pokračují. A navíc oním farizejským způsobem, který jste předvedl svým otevřeným dopisem předsedovi Vlády ČR.

Vyčítáte mi v něm totiž, že „nepřiměřeně podporuji nemocniční péči“ a že to je na úkor sféry ambulantní a primární. V dopise citujete mé výroky, které to mají dokladovat. Já tvrdím, že to nedokladují.

Ani Vy nemůžete přece nevědět, že právě segmenty, o nichž mluvíte jako o odstrčených, byly v minulé tzv. úhradové vyhlášce po právu zvýhodněny tak, aby se svými příjmy dostaly minimálně na roveň segmentů ostatních.

A už vůbec nemůžete nevědět, že podmínky pro práci praktických lékařů byly vytvořeny již před více než desetiletím a jsou dobré. Nebo jste vážně nepostřehl, jak se posunula doba? A ten fakt, že nyní neřešíme segment praktické péče, nýbrž péči nemocniční? A to především proto, že zejména ona je nyní ohrožena prodlevami ve lhůtách splatnosti od zdravotních pojišťoven?

Přičemž na tom nedosti! Je totiž ohrožena i dalšími vlivy, jako transformací nemocnic na obchodní společnosti, zatím v majetku krajů. Jak to bude po příštích volbách, to se uvidí teprve po nich. A nemají, čirou náhodou, právě ony odkládané platby přispět ke špatnému finančnímu stavu těchto nemocnic a usnadnit tak hejtmanům politické manévrování převodům předcházející? Není to příprava na privatizaci?

Ano, nyní skutečně více zdůrazňuji podporu nemocniční péče. Nikoli však z těch důvodů, které uvádíte, nýbrž prostě proto, že je třeba docílit vyváženosti zdravotní péče ve všech segmentech. A nemocniční péče je na tom nyní podstatně hůř.

Pokud jde o zdravotní knížky, tzv. „pazdrávky“ jak uvádíte přezdívku, kterou si prý u lékařů vydobyly, ptám se – nejsou knížky jedním z krátkodobých stabilizačních opatření? Jsou. Takže čím určitě nejsou, to je tím, co uvádíte, tedy mým příspěvkem ke zvyšování administrativní zátěže. Či snad lékaři považují zdravotní knížku ze nemístnou kontrolu jejích „svobodného povolání“?

Sdílím s Vámi obavu, že dohoda z 3. června nebude naplněna. Nikoliv však kvůli ministerstvu zdravotnictví, nýbrž kvůli všeobecně nízké ochotě některých dalších zúčastněných stran k aktivní spolupráci při stabilizaci našeho zdravotnictví. A naopak kvůli kladení překážek pod heslem „čím hůře, tím lépe“. Pokud i nadále budou hrát prim snahy o získání partikulárních výhod, cíle se nedobereme.

Apeluji proto nejen na Sdružení praktických lékařů (vzdor nynější nelehké situaci některých z nich), ale i na všechny profesní a odborové organizace ve zdravotnictví – sejměme peníze ve formě osobních příjmů z piedestalu svých životních priorit a vysaďme tam pacienta. Garantuji Vám, že budeme všichni opravdu o hodně bohatší.

Milada Emmerová, ministryně zdravotnictví

10. 9. 2005, deník Právo

Odpověď na otevřený dopis ministryně zdravotnictví doc. Emmerové místopředsedovi Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Janu Jelínkovi uveřejněný v deníku Právo dne 10. 9. 2005

Vážená paní ministryně,

dne 2. září 2005 jsem odeslal svůj dopis panu premiérovi s výzvou k jednání a nástinem kritické situace, ve které se nacházejí ordinace českých praktických lékařů. Médiím byl tento dopis předán až 5. září – to aby ho pan premiér dostal do rukou dřív, než si ho budou moci ostatní přečíst v novinách.

Dosud jsem se jeho odpovědi nedočkal, ale tuším, že Váš otevřený dopis vlastně takovou odpovědí je, ať už jste jeho napsáním jen splnila úkol od pana premiéra, nebo byl Vaší vlastní iniciativou. Váš dopis mi zatím poštou doručen nebyl, zato byl již 10. září otištěn jako placená inzerce v deníku Právo, jehož pravidelným čtenářem zrovna nejsem. I to o něčem vypovídá. Zde je má odpověď:

Nelíbí se Vám, že Vám vyčítám podporu nemocniční péče na úkor ostatních segmentů zdravotnictví, ale sama tuto svoji prioritu v dopisu přiznáváte. Zdůvodňujete ji tím, že podmínky pro ambulantní lékaře byly nastaveny už před deseti lety a že jsou podle Vás dobré. Čísla a fakta, která Vy i já máme k dispozici a jsou svým rozsahem a složitostí bohužel nad možnosti a rozsah textu určeného ke zveřejnění, dokládají při střízlivém hodnocení opak.

Píšete, že zejména nemocnice jsou ohroženy opožděnými platbami pojišťoven. Nemyslím si, že je vhodné, abychom oba střídavě a čím dál hlasitěji plakali, kdo je na tom hůř – Vy za nemocnice a já za soukromé lékaře. Uvěřím Vám, až přesvědčíte podstatnou část lékařů zaměstnaných v nemocnicích, aby nejen souhlasili s tříměsíčním odkladem svých platů, ale aby také po tuto dobu ze svých úspor nebo vypůjčených peněz platili provoz svých pracovišť! Absurdní, že?!

Jinak ale dovolte, abych Vám vyjádřil svůj obdiv a vyzdvihl Vaši zásluhu o urychlení privatizace nemocnic. Nic nemohlo kraje popohnat k urychlenému převodu nemocnic na obchodní společnosti víc, než Vaše snaha prosadit zákon, který krajům ponechává zodpovědnost za chod těchto nemocnic, ale omezuje jejich možnosti spravovat je po svém.

Výzva v závěru Vašeho dopisu, abychom „ sejmuli peníze ve formě osobních příjmů z piedestalu svých priorit a vysadili tam pacienta“ je dokladem nepochopení toho, že ordinace lékaře bez peněz fungovat nemůže ani kdyby lékař pracoval zadarmo.

Je to jen Váš populistický výkřik a nevím, nevím, jestli Vám podobné výzvy a vyjádření pomohou předstírat úspěchy nebo aspoň dobrou vůli českému zdravotnictví opravdu pomáhat až do voleb.

MUDr. Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR

www.Zdravi.Euro.cz



  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?