Sloupek
Srdceryvný příběh, říkám bez ironie o případu Jarmily Filipové z Moravských Budějovic. Ta paní má za sebou úspěšnou operaci rakoviny prsu a chemoterapii. Její život teď závisí na užívání nenahraditelného léku snázvem Arimidex. Těžce zkoušená žena teď vzkazuje národu, že ministr zdravotnictví je vrah. V lékárně od ní za lék chtěli šest set korun, ona na to nemá, a tak prý bude muset umřít. Televize jaksi opomněla, že paní Filipová tuto částku platila za tři balení léku.
Z veřejnoprávní obrazovky nám tedy sdělili, že vinou vyhlášek ministerstva zdravotnictví, kvůli limitům na léky nešťastná žena přijde o život. To je tak silná káva, že jsem se za televizní kolegy prostě zeptal manželky svého přítele, která ten lék taky bere. Dověděl jsem se tak, že arimidex lze ve velkých lékárnách v nemocnicích dostat zadarmo, pojišťovny ho plně hradí. A právě jen v některých menších soukromých lékárnách je jedno balení za dvě stovky doplatku.
Co se to tedy stalo? Lékárník paní postrašil, že za tu drahotu může ministr v Praze. Pan magistr teď může jít demonstrovat s dobrým pocitem, že se mu povedl zásah do černého. Pomluvě podlehla i Aliance pacientských organizací a píše dopisy o malých šancích nemocných na přežití - kvůli Rathovým úsporným opatřením! Kolegové z televizního zpravodajství v šíření poplachu výrazně pomohli, doufám, že neúmyslně.
Využívat strachu nešťastné a neinformované pacientky k nenávistné propagandě, ještě k tomu zjevně pod praporem konkrétní politické strany, je podpásový úder. Předvolební propaganda tak začíná nepěkně zapáchat. Praštit ministra do hlavy, označit předsedu vlády za komplice podsvětí, dejme tomu, před volbami v celém světě hrubnou mravy a v boji o moc ztrácejí počestní otcové rodin glanc. Minutu po volbách se na většinu nadávek a pomluv zapomíná. Zneužít ale v politickém boji nemocného člověka, obelhávat a strašit pacientku s tak těžkým onemocněním a honosit se přitom posláním zdravotníka, na to aby měli dotyční žaludky jako hejno kachen.
Když privátní lékaři, zubaři a lékárníci vyhlásili Týden zdravotnického neklidu, nesdělili nám to podstatné. Že to nemá být o jejich neklidu. Že cílem je způsobem nemravným nakazit neklidem špatně informované pacienty. Co o tom říká Hippokratova přísaha?
Pavel Verner, Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Bednarik
Pan Verner udělal chybu jako ministr Rath, který se nikdy neptá žádného odborníka z oboru.
1. Doplatek 207,80 na Arimidex 28 tbl je spočítán dle max.ceny a maržře MF a úhrady pojiěťovny MZd. Vychází cca 5% doplatek. Proč tento doplatek MZd „schvaluje“?
2. Nemocniční lékárny snižují doplatky na úkor svých zisků, které se čas od času dolijí ze státního rozpočtu pod hrozbou totálního krachu - viz únorové přerušení dodávek léků.
3. Nekonečné odvolávání se na ODS. Proběhly již tři akce a dosud jsem neviděl jediný důkaz tohoto tvrzení…stokrát opakovaná lež….
Na závěr: Dobrý žaludek má především pan ministr, který za dobu svého působení pronesl nebo schválil tolik lží, polopravd a omylů, že by to
stačilo na několikaset stránkový román. Hodně zdraví.
Mgr.Jiří Procházka
Myslím, že pan komentátor Verner si odpověděl sám na závěr článku. Já to už jenom vypíchnu.
To, že dosud byl lék Arimidex ve všech lékárnách bez doplatku, a od nabytí účinnosti nové kategorizační vyhlášky je dostupný bez doplatku už jenom v nemocničních lékárnách, je přece evidentně dostatečně hrozná změna, zvláště pokud člověk žije na venkově jako dotyčná paní. Ono z pohledu pražana je to samozřejmě irelevantní rozdíl, který ovšem nabírá na významu v okamžiku, kdy do té nemocniční lékárny máte jet 50km.
Tohle je závažný problém, na který už dlouho Česká lékárnická komora poukazuje. Prostě lidé na venkově mají horší přístup k lékům než ve městech, to je objektivní fakt, který je způsoben různými příčinami, které už byly za poslední půlrok mnohokrát prezentovány. Pane Vernere, až se odstěhujete z Prahy, tak si to určitě uvědomíte.
Tesař L.
Pokud tady někdo píše pod praporem nějaké politické strany, tak je to autor článku.S bolševickou zásadovostí něco překroutil, o něčem pomlčel.Jako bych četl opět Rudé právo.
Jan Hašek
1. Lék Arimidex, je hrazen pokud ho schválí REVIZNÍ LÉKAŘ. Úhrada je nižší než prodejní cena v lékárně a tak vzniká doplatek cca 207 korun. To vzhledem k diagnózám pacientek NENÍ SOLIDÁRNÍ, a proto některé lékárny na vlastní náklady doplatky snižují; jak ty státní tak i soukromé. LÉKÁRNÍCI jsou tak ne vlastní vinou donuceni manipulovat s doplatky, protože STÁT není schopen sestavit racionální systém úhrad.
2. Totéž platí např. i pro anodynum OXYCONTIN, kdy úhrada je nastavena tak, že pacienti vyjdou značné doplatky., též některá ANTIASTMATIKA, neurolog. léky atd.
3. Lékárníci protestují proti ministerským vyhláškám, které NEJSOU PŘEDEM KONZULTOVÁNY S ODBORNOU VEŘEJNOSTÍ. Návrh zrušení generické substituce, nesouhlasí s D.Ráthem, který si vzal za úkol třídní BOJ PROTI LÉKÁRNÍKŮM, jejichž práce si mnoho lidí váží, a staví pacienty proti nim.
Lékárny dlouhodobě úvěrují zdravotnictví kvůli pozdním platbám VZP. Lékárníci by uvítali např. pevné ceny léků a úhrady nastavené tak, aby nebyli nuceny upravovat doplatky. A důvodů proč nesouhlasit s politikou MZ je daleko víc.
Lex
pan Verner z deníku Právo je trvale zcela popleten problematikou ve zdravotnictví, přesto však o ní vytrvale píše a to vždy stylem, že ministr to s námi myslí dobře a ti ostatní jsou vydřiduši. pane Verner ….lék Arimidex je dle číselníku s doplatkem a není plně hrazen. Získejte si nejprve pane Vernere informace, než začnete něco plodit. Nebo je to úmysl, špatně informovat?
J. Kvasnička
Stejně jako reportáž uvedená v televizi je i tento článek neobjektivní. Nicméně na rozdíl od televize je tento článek psaný snahou očernit nekteré oponenty ministerstva zdravotnictví.
Je pravdou, že v tété indikační skupině existují přípravky - Femara, Aromasin, které jsou po schválení revizním lékařem v plné úhradě pojišťovny v každé lékárně. Na druhou stranu se musím zarazit nad tím, jak jsou vychvalovány praktiky státem řízených nemocnic, kde pod vlajkou bezplatnosti našeho zdravotnictví je lék Arimidex vydáván bez doplatku.
Nedivím se, že tím pádem se tyto subjekty dostávají do dluhů, nehradí své závazky vůči dodavatelům. Kdo tyto dluhy zaplatí? Samozřejmě my všichni prostředníctvím státního rozpočtu. Obviňovat soukromé lékárny, že k těmto praktikám nepřistupují je nehorázné. Jejich provozovatelé totiž investovali nemalé prostředky na vybudování, mají své zaměstnace a vůči nim i povinnosti. Kdyby takto hospodařili velmi brzy by také spadli do dluhů a jak to v tržním hospodářství chodí i zkrachovali. Jestli takto budou hospodařit všechny neziskové nemocnice máme se na co těšit.
J.Kolohnat
Neni třeba rozeštvávat mezi sebou lékaře. Ti jsou v tom nevinně. Je to systémová chyba, tj. „státní monopol na zdraví“. Stát je nejhorší hospodář, a tuž hospodaří v továrně nebo v nemocnici.
Ve státních nemocnicích je přezaměstnanost, tj. zaměstnanci předstírají práci a stát předstírá, že je platí. Plácnu, že by se mohlo okamžitě zavřít 50% kapacit nemocnic. A nikdo mi nedokáže, že nemám pravdu. Protože to nikdo neví a nebude nikdy vědět v tomto pseudosystému se to nedá zjistit.
Tak jako komunisti plánovali a vyráběli věci, které nikdo nechtěl, a naopak služby, které lidi chtěli, nebyly, tak i státní nemocnice vyrábí pacienty a nabízí služby, které nikdo nechce, na služby žádané jsou pořadníky (např. totální endoprotéza). Kolik je čeho třeba, stejně jako kdysi v socialistickém plánovitém hospodářství, není nikdo schopen říci.
Protože pacienti si zvykly na to, že mají nárok na vše, proč ne, je to zadarmo. Lékaři jim rádi vyhoví, proč ne, není to z jejich peněz. Pojištovna se nechová jako dobrý hospodář, proč ne, funfují jen jako penězovod. Politici chtějí hlavně vyhrát volby, že se systém musí zákonitě zhroutit, tak jako celý komunismus, je jim jedno, uvažují v horizontu 4 let. Je to otázka několika let až desítek let, kdy dojde ke krachu a systém se zhroutí jako Sovětský svaz.
Mgr.Škrabalová
Pořád je to dokolečka, nerovné prostředí jak mezi zdravotníky, tak pacienty. Proč bych měla dorovnávat stanovené rozdíly 2x? Jednou v naší lékárně snížením doplatku a podruhé nemocniční lékárně, která má přikázáno nevybírat?!!! Proč nezačít opravdu myslet a počítat? Dívám se na nově stanovené úhrady léků zbytných a potom čtu reakce někoho, kdo komentuje bez souvislostí a znalostí, což je dnes tak samozřejmé, že už to není ani ten Kocourkov…
Bohumír
Pane Verner, i čtenáři Práva by měli mít právo znát pravdu!