ČSSD je opatrná, komunisté na Zlínsku jsou zásadně proti obchodním společnostem
Ten by měl vyústit v přeměnu dosavadních příspěvkových organizací na obchodní společnosti, s největší pravděpodobností na akciové společnosti. Na minulém zasedání krajského zastupitelstva se pro záměr transformace zdravotnických zařízení zřizovaných Zlínským krajem vyslovilo 35 zastupitelů, jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování.
„Přechod na jinou právní formu měl být proveden již před dvěma roky, kdy kraj nemocnice převzal od státu,“ míní radní Zlínského kraje zodpovědný za zdravotnictví Bronislav Fuksa (ODS).
Myslí na holding
„Dosud není známa koncepce zdravotnictví v zemi. Přechod na jinou formu hospodaření nemocnic ve Zlínském kraji má zefektivnit jejich hospodaření. Z příspěvkových organizací se mohou stát obchodní společnosti, nejspíše akciovky,“ dodal.
Jednotlivé nemocnice by měly být samostatnými subjekty. Fuksa nevyloučil, že by je v budoucnu mohla zastřešovat forma holdingu. „Změna právní normy nemocnic je ve volebním programu, představa její koncepce existuje už rok. Měla by zajistit i další rozvoj specializovaných a superspecializovaných pracovišť zejména v Baťově krajské nemocnici, kde by například onkologické centrum mělo vzniknout ještě letos,“ řekl zastupitel za KDU-ČSL František Slavík.
„Baťova nemocnice by se měla stát nemocnicí vyššího typu se specializovanými službami pro celý kraj. Čtyři subjekty by měly vytvořit holding, který je podle mě vždy finančně silnější partner pro ekonomické transakce a vyjednávání s pojišťovnami,“ sdělil Slavík.
Podtrhl, že do debat o transformaci nemocnic je nutné přizvat odbornou veřejnost. „Nemůže jít jen o politické rozhodnutí. Prostředí nemocnic je specifické a do ekonomických rozvah by měli mluvit i ti, kteří ho znají.“
Nadšením pro transformaci ovšem neoplývá pro ODS a KDUČSL koaliční partner, zastupitel za ČSSD František Novosad. „Ať jsou obchodní společnosti, ale tak jedna dvě. Třeba ty, které vykazují horší hospodaření. Třeba Baťova nemocnice by podle mě měla naopak zůstat příspěvkovou organizací kraje. Všechno je teprve v úvahách, ale ODS má většinu, takže si nakonec prosadí, co bude chtít, ale správné to není,“ řekl Novosad.
Komunisté varují
Zcela proti převodům nemocnic do obchodních společností je představitel opozičního politického klubu KSČM v zastupitelstvu Vladimír Křemeček.
„Doplatil by na to pacient. Hrozí nebezpečí, že dojde k omezení lékařské péče. Obchodní společnosti si budou hledět těch oddělení, která zaručí zisk. Například dětské oddělení nemocnice v Kroměříži, kde přes víkend zůstávají tři čtyři pacienti, ale platí se personál a služby lékařů, což se v úhradách od pojišťovny nezohlední, bude pro obchodní společnost nerentabilní a může dojít k jeho zrušení. Jsem zásadně proti,“ zdůraznil Křemeček.
Jiří Růžička, Právo