Anonymita dotazníků měla minimalizovat obavy z uvedení pravdivých odpovědí. Samotnému dotazníkovému šetření předcházela přednáška zaměřená na pochybení ve zdravotnictví. O vyplnění dotazníku bylo požádáno celkem 273 sester, z toho 257 se šetření zúčastnilo a 16 sester účast v průzkumu odmítlo.
Charakteristika sledovaného souboru
Délka praxe zúčastněných sester - Ve sledovaném souboru převažovaly sestry s dlouholetou praxí. Z 257 zúčastněných bylo 173 sester s praxí nad 10 let (67,3 %), 57 sester s praxí do 10 let (22,2 %) a 27 sester do 5 let praxe (10,5 %).
Pracoviště zúčastněných sester (graf 1) - Z dotazníkového šetření bylo zjištěno, že sestry sledovaného souboru jsou z 27 různých typů pracovišť. Tato široká škála pracovišť byla roztříděná do 4 hlavních skupin, podle oborů. Z interních oborů bylo 89 sester (35 %), z chirurgických oborů 83 sester (32 %), z onkologických pracovišť bylo 48 sester (19 %) a z ostatních pracovišť 37 sester (14 %): např. domácí péče, psychiatrická oddělení, multioborová JIP, rehabilitační oddělení, vojenská posádková ošetřovna, lázeňská péče, ambulantní péče o chronické rány a další.
Pracovní zařazení zúčastněných sester (graf 2) - Ve sledovaném souboru bylo 19 staničních sester (7,4 %), 14 vrchních sester (5,5 %) a 224 řadových sester (87,1 %), z nichž 164 pracuje ve směnném provozu a 60 sester v jednosměnném provozu.
Pracoviště zúčastněných sester pak byla zastoupena z 58 % lůžkovou částí, ze 40 % ambulantní částí a ve 2 % ostatními oblastmi péče, jako je např. domácí péče.
Výsledky průzkumu
Vyhodnocení úvodní části bylo zaměřeno na zjištění problémů, které můžeme označit jako faktory snižující kvalitu poskytované péče. Z průzkumného šetření vyplynulo, že ke třem nejčastěji uváděným problémům (graf 3), které ztěžují práci sester patří:
- nedostatky v dokumentaci, - požadavky na sestru z několika míst ve stejnou dobu,- vykonávání nekvalifikovaných činností.
Problémy s dokumentací, ať již lékařskou či ošetřovatelskou, uvedlo 220 zúčastněných sester. V popředí byly uváděny neúplné či nepřesné záznamy a jejich nečitelnost, dále chybění či nenalezení potřebné informace apod. Druhým nejčastěji uváděným problémem byly požadavky na sestru ve stejnou dobu, což označilo 207 sester a dále 162 sester uvedlo vykonávání nekvalifikovaných činností, zejména úklidových prací.
Bezpečná ošetřovatelská péče
Hlavní část dotazníku zahrnuje otázky zaměřené na názory z oblasti poskytování bezpečné ošetřovatelské péče. K nejčastěji uváděným rizikovým faktorům z oblasti poskytování bezpečné ošetřovatelské péče sestry uvedly: provádění výkonů mimo (nad) rámec kvalifikace, ovlivňování pacientů zkreslenými informacemi, nedostatky v edukaci pacientů, nedostatky v zajištění bezpečnosti pacientů a technické chyby a omyly (graf 4).
Provádění výkonů mimo rámec kvalifikace uvedlo 203 sester s tím, že jsou požadovány lékařem či nadřízenými, zvykem oddělení nebo jejich provedení v dané chvíli je sestrami považováno za nejlepší řešení. Překvapivým výsledkem bylo zjištění, že až 198 sester uvedlo ovlivňování pacientů zkreslenými informacemi z širšího okolí. Z této oblasti byli nejčastěji uváděni spolupacienti, neboť jsou nedílnou součástí při hospitalizaci každého z nás.
Jako zdroj zkreslených informací jsou také uváděny návštěvy z řad rodinných příslušníků a známých. V neposlední řadě také informace, které jsou předávány masmédiím a jsou pacienty považovány za kvalitní. Podle názoru sester, ovlivnění pacientů nesprávnými informacemi může poškodit pacienta a ztěžuje práci především samotným sestrám. Nedostatky v edukaci pacientů uvedlo 170 sester, z nich 75 % připisuje tyto nedostatky lékařům a 25 % sestrám. Nejen samotné informace sdělované formou edukace, doprovází pochybení při poskytování ošetřovatelské péče. Neustále se setkáváte s mnohem závažnějšími přestupky, jako je např. plnění lékařských ordinací po telefonu, což uvedlo 76 % všech zúčastněných sester a obdobně dopadl samotný přístup k pacientům, kde je zmiňována bagatelizace problémů pacientů, sliby, jež nejsou plněny, nebo nemohou být splněny.
Záznam o mimořádné události
Při poskytování zdravotní péče je věnována pozornost i „Hlášení o mimořádných událostech“. Pozitivním zjištěním bylo, že 68,5 % zúčastněných sester tento tiskopis zná, neboť se u nich na pracovišti používá. Ve zbylých 31,5 % sestry uvádějí, že se s tímto tiskopisem u nich na pracovišti ještě nesetkaly. Důvody jsou uváděny dva: hlášení není na pracovišti běžně k dispozici nebo se nevyskytuje vůbec.
Zaměřme se však na ty, jež výše jmenované hlášení používají. Jejich odpovědi na další položenou otázku byly překvapivé. Dovídáme se, že informovanost sester o výsledku šetření s následným řešením čili prevencí pro minimalizaci opakující se nechtěné skutečnosti, je v méně než jedné polovině.
Dále jedna čtvrtina sester uvádí, že jim po vyplnění daného hlášení není sděleno vůbec nic. Toto je alarmující zjištění, kterým bychom se měli všichni zabývat, či se nad ním alespoň zamyslet.
Dokážeme přiznat pravdu?
Sestry také poodkryly svůj názor k možnému zatajování vlastního pochybení. Jsme ve své práci tak čestní, že si dokážeme veřejně chybu přiznat? Posuďte sami. Zatajovat své pochybení můžeme vědomě (9,7 %), nevědomě (15,2 %), nevíme, zdali jsme zatajili (21,8 %), či nezatajili a vše oznámili (53,3 %).
Jedním z pilířů, které mohou minimalizovat chyby v poskytování ošetřovatelské péče, jsou standardy kvality ošetřovatelské péče. Na svých pracovištích je užívají asi tři čtvrtiny sester sledovaného souboru a jedna čtvrtina nemá potřebné standardy na svých pracovištích vytvořeny.
Závěr
Průzkum nás seznámil s názory sester v přístupu k poskytování bezpečné ošetřovatelské péče. Sami můžete porovnat své „nedostatky“ na pracovišti s výsledky, které jsou v tomto článku uvedeny a posoudit, jak moc se shodujete či vymykáte sami mezi sebou. Tento výčet je pouze nepatrný zlomek toho, čemu jako sestry musíme při poskytování ošetřovatelské péče čelit a čeho se můžeme dopouštět. Věříme, že uvedeným článkem upozorníme na problematiku, jež provází sestry v každodenní práci.
O autorovi: Hana Havelková Jana Mikulková, NCO NZO Brno (havelkova@nconzo.cz mikulkova@nconzo.cz)