Nebezpečné vedlejší účinky

8. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Léková politika nemá jasná pravidla. Umožňuje korupci, nadměrnou spotřebu i stupňování výdajů na zdravotnictví. Rozhodování o úhradách léků z veřejného zdravotního pojištění probíhá v ČR neprůhledně. Prvotní chyba je v zákoně, který Ministerstvu zdravotnictví dovoluje rozhodovat o stamilionových výdajích na léky bez konzultace odborníků...


Není divu, že zákon je v rozporu s evropským právem. Transparenční směrnice Evropské rady totiž požaduje, aby ministerstvo výši úhrad léčivých látek určovalo podle předem daných objektivních kritérií, dodržovalo časové lhůty a umožňovalo nezávislý odvolací proces.

Podobně bývá standardně upraven postup při přidělování veřejných zakázek. Podle výrobců originálních léků sdružených v MAFS (Mezinárodní asociace farmaceutických společností) porušuje český zákon všechny základní principy.

Neprůhlednost více prohlubuje svým chováním i samotné ministerstvo. V procesu stanovení úhrad (kategorizace) totiž nevyužívá ani svého poradního orgánu složeného ze zástupců odborných společností, komor, pacientů a pojišťoven.

O úhradách léků z veřejného zdravotního pojištění tak rozhoduje za zavřenými dveřmi. Evropská komise proto nyní prošetřuje stížnost na ČR pro porušování práva EU a je připravena proti ČR zahájit řízení.

Podle MAFS je potíž také v nastavení lékové politiky. V ČR se pro stanovení úhrad uplatňuje referenční model, kdy je celá skupina léků hrazena pouze do výše nejlevnějšího generika.

Na všechny ostatní, většinou modernější originální léky si pak pacient musí doplácet. MAFS se neohrazuje proti předepisování generických kopií originálních léků, jejich roli v systému uznává.

Odmítá ale jejich principielní zvýhodňování. To totiž v důsledku poškozuje nejen výrobce originálních léků, ale také samotný výzkum a vývoj nových léků, a tím i pacienty.

Viditelným důkazem nerovné pozice originálů a generik v Česku je nevídaně vysoká spotřeba generik. Navíc tento trend posiluje závislost na jednom výrobci. Je skutečně ku prospěchu českým pacientům a české ekonomice, že ceny akcií Zentivy, vlastněné americkým holdingem, za uplynulý rok stouply o 80 %?

V souvislosti s předepisováním léků a dlouhodobým nárůstem nákladů na léky článek naznačuje možnost korupčního chování farmaceutických společností jako součásti obchodního chování. Trh s léky je výjimečný tím, že zde není přímý styk nabízejícího s poptávajícím; mohou zde vznikat asymetrické informace.

Je proto v zájmu všech účastníků systému, aby lékaři, kteří předávají pacientům informace o lécích, měli sami přístup k co největšímu množství informací.

Sponzorství jejich účasti na odborných kongresech je zcela žádanou a nezbytnou praxí. Podrobné podmínky vztahu firem a zdravotníků upravuje zákon.

V oblastech, které zákon nepokrývá, se členské společnosti MAFS řídí vlastním etickým kodexem. Samoregulací svého jednání s lékaři přispívají k vyšší transparenci systému. Míček je na straně ministerstva.

Pavel Mazan

Mezinárodní asociace farmaceutických společností

Ekonom

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?