Za neuvěřitelné označil jejich vyjádření při výpovědích premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS).
„Jsem tím konsternován. Byla to stejná dikce, stejný slovosled, jako kdybych poslouchal vystupování komunistických či soc. dem. zákonodárců. To nebyly ústavněprávní argumenty, ale politická prohlášení,“ řekl Nečas.
A dodal: „Nabízí se také otázka, zda souhra Rychetského se šéfem poslanců ČSSD Michalem Haškem byla pouze shodou okolností, nebo řízenou politickou agitací.“
Rychetský na jeho slova pro Právo reagoval: „To mi nestojí za odpověď, asi posuzuje jiné podle sebe.“ Soudkyně Wagnerová se s ním ztotožnila.
Nykodým Právu sdělil, že právě vyjádření podobná Nečasovu přispívají k politizaci problému. „Jen bych k tomu dodal, že to pociťuji jako nátlak na své rozhodování,“ řekl Právu Nykodým a Nečasovi vzkázal, že nikdy v žádné politické straně nebyl, ani se politikou nezabýval a nemá na politické strany kontakty.
Šéf soc. dem. poslanců Michal Hašek si myslí, že Nečas ztrácí nervy.
„Stydí se snad za to, že měl v době jednání o regulačních poplatcích zásadní připomínky, a pak ve vládě a parlamentu ztratil odvahu? Musí takovým absurdním a neomluvitelným prohlášením odčinit, že jsem jeho původní alespoň trochu sociální stanovisko využil při výslechu pánů Topolánka a Julínka? Trapná ukázka, kam až pan Nečas musel klesnout,“ reagoval pro Právo Hašek.
Podle něj by měla ODS hledat chybu u sebe.
Nečas tvrdí, že Rychetský odročil případ na neurčito hlavně proto, že nemá většinu hlasů pro zrušení poplatků a hledá prostor, jak je získat.
Rychetský se Julínka několikrát ptal, jak lékařskou péči zneužívá například pacient na jednotce intenzivní péče nebo kojenec v inkubátoru. Nykodýmovi zase ministr nedokázal odpovědět na otázku, za co přesně pacient u lékaře platí. „Aha, takže asi za nic,“ poznamenal soudce.
Právo