Nečekaný plán státu: zdravotnické škrty

31. 1. 2007 11:30
přidejte názor
Autor: Redakce
"Ministerstvo zdravotnictví chystá reformu, která zvýší efektivitu zdravotního systému. Proto je na čase mluvit o té umělé státní dotaci, která dnes dosahuje astronomických rozměrů a každým rokem se zvyšuje," popsal Kalousek Aktuálně.cz svůj plán...


Miroslav Kalousek chce něco, oč se nepokusil žádný ministr financí: škrtnout výdaje na zdravotnictví. Může tak za rok ušetřit 12 miliard.

„Ministerstvo zdravotnictví chystá reformu, která zvýší efektivitu zdravotního systému. Proto je na čase mluvit o té umělé státní dotaci, která dnes dosahuje astronomických rozměrů a každým rokem se zvyšuje,“ popsal Kalousek Aktuálně.cz svůj plán.

Veřejné rozpočty utratí za zdravotnictví ročně přes 200 miliard, skoro čtvrtinu hradí státní rozpočet takzvanými úhradami za státní pojištěnce.

Částka, která ještě předloni dosahovala „jen“ 36 miliard, letos překročí 48 miliard. Zdravotnická dotace se tak po důchodech stala položkou, která v rozpočtových výdajích roste nejrychleji.

„Jde o jeden z nejvýznamnějších mandatorních výdajů, a proto je nutné zkusit, jestli se ho nepodaří aspoň mírně utlumit,“ vysvětluje opatrně Kalousek.

S ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem už mluvil o tom, jak najít v sociálních dávkách úsporu 30-35 miliard, teď si chce promluvit ještě se zdravotnickým kolegou Tomášem Julínkem.

„Budeme jednat, ale pro nejbližší měsíce je třeba mít ještě transformační polštář,“ potvrdil Julínek.

Podle Kalouska není času nezbyt: „Najít řešení je spíš otázka dnů než týdnů. Úspory je možné získat pouze změnou zákonů a my musíme stihnout legislativní lhůty do konce roku, abychom mohli předložit v příštím roce reformní rozpočet.“

Předvolební hříchy…

Julínek souhlasí s tím, že státní dotace je nesystémová. Vznikla pouze jako přechodné opatření, když Česká republika v roce 1993 zaváděla systém zdravotních pojišťoven a dotace státu za důchodce, matky, děti a nezaměstnané, měla pojišťovnám pomoci v rozjezdu. Lékaři se pak už mimořádných peněz nevzdali.

Ani Kalousek nepočítá s tím, že ji lze v nejbližších letech zrušit bez velkých otřesů ve zdravotnictví. Může ji však vrátit na úroveň roku 2005.

…exministra a jeho nástupce

Tehdy jménem spojené „bílé lobby“ prosazoval ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), aby se dotace naopak zvýšily.

Stát tehdy přispíval za svého pojištěnce 21 procent z částky, kterou do zdravotního pojištění odváděl zaměstnanec s průměrným platem. Rath navrhl zákon, podle kterého stát musí přispívat 22 procent a tato částka se měla každým rokem zvyšoval podle růstu průměrných platů.

Senát ovládaný pravicí počátkem roku 2006 zvýšil podíl odvodů dokonce na 25 procent průměrného platu. Stalo se tak na návrh předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka:

„Nejsem velkým příznivcem dolévání peněz, to tady všichni vědí i z jiných jednání. Ale je to jediná legální cesta, jak se ty peníze mají do zdravotnictví dostat. Je to dlouhodobě podfinancovaná položka,“ vysvětlil kolegům.

Už loni se zvýšily státní dotace zdravotníkům o sedm miliard, letos dokonce o 12 miliard korun.

VZP bez dluhů, šetřit nebolí

Rath i Julínek obhajovali zvýšení dotací finančními potížemi VZP. Té hrozil koncem roku 2005 celkový deficit 14 miliard. To se Rathovi podařilo snížit mimořádnou dotací od České konsolidační agentury.

Od té doby se schodek VZP snižuje prakticky o stejnou částku, o kterou roste dotace za státní pojištěnce. To řediteli VZP Pavlu Horákovi umožnilo, aby na konec letošního roku oznámil dluh nejvýš 2,5 miliardy.

Tím se zároveň otevírá prostor pro Kalouska, aby dotace zmrazil minimálně na současné úrovni. Příjmy pojišťoven porostou i bez výraznější státní pomoci ročně nejméně o deset miliard spolu s tím, jak porostou platy zaměstnanců.

Miliardy pro Kalouska

Pokud se Kalouskovi podaří prosadit zákon a třeba jen zmrazit státní dotaci na letošní úrovni, ušetří v rozpočtu na rok 2008 čtyři miliardy. Pokud by se vrátil k sazbě z roku 2005, získá dalších osm miliard.

I takové škrty může zdravotnictví přežít ve chvíli, kdy se VZP zbavila svých dlouhodobých dluhů.

Česká vláda může také následovat cestu maďarského premiéra Ference Gyurcsánye, který po tlakem desetiprocentního rozpočtového deficitu nařídil, aby stát přestal od nového roku platit zdravotní pojistné za děti a matky. V českých poměrech by to znamenalo pro rozpočet až dvacetimiliardovou úsporu.

„Budeme hovořit o různých variantách,“ považuje ministr financí svůj plán dosud za otevřený.

Dluh VZP se snižuje pouze mimořádnými státními dotacemi

Odhad dluhu VZP koncem roku 2005: 14 mld Kč


Mimořádná státní dotace pro VZP v prosinci 2005: 3,5 mld Kč


Dluh VZP koncem roku 2005: 10,6 mld Kč


Zvýšení státní dotace pojišťovnám na rok 2006: 7 mld Kč


Dluh VZP koncem roku 2006: 6,5 mld Kč


Zvýšení státní dotace pojišťovnám na rok 2007: 5 mld Kč


Odhad dluhu VZP koncem roku 2007: 2,5 mld Kč

Dotace za státní pojištěnce:

Skutečnost 2005: 34,4 mld Kč


Plán 2006: 36,2 mld Kč


Skutečnost 2006: 43,2 mld Kč


Plán 2007: 48,1 mld Kč


Odhad 2008: 51,9 mld Kč

Jak může Kalousek v roce 2008 ušetřit:

Dotace podle platného mechanismu: +4 mld Kč


Zastavení mechanismu: 0 mld Kč


Sazba z roku 2005: -8 mld Kč


Sazba z roku 2005 a zastavení mechanismu: -11 mld Kč

(Zdroj: VZP, ÚZIS, Ministerstvo financí)

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?