Skutečnost, že mají lidé nedostatek času na jídlo, v dnešní době už nikoho nepřekvapí, a tak to spousta z nás už ani nepovažuje za problém. Něco jiného ale je, když se vytratí chuť. Stane-li se to jednou, nejde v zásadě o nic vážného, nebezpečným se tento symptom ale stává v momentě, kdy začne být takřka na denním pořádku. Dlouhodobé obtíže totiž mohou být signálem vážného onemocnění.
Kromě toho, že nedostatek živin má za následek úbytek váhy, snižuje také obranyschopnost celého organismu. Ten je pak více náchylný rozvoji nejrůznějších nemocí. Zpozornět by pacienti měli v momentě, kdy se k nechutenství přidá také:
- Pálení žáhy
- Nevolnost
- Zvracení
- Bolest břicha
- Pocit plnosti
Příčiny nechutenství
Nechutenství může vznikat z mnoha rozdílných příčin. Ty lze obecně rozdělit na fyzické, kdy za obtížemi zpravidla stojí nějaká nemoc, a psychické, kdy je zdrojem problémů momentální psychický stav pacienta.
Fyzické příčiny nechutenství
Jak už zaznělo výše, nechutenství velmi často souvisí s onemocněním zažívacího traktu. Může se ale jednat také o jakékoli nádorové onemocnění, selhávání srdce, jater či ledvin anebo autoimunitní nemoci. Obtíže mohou způsobovat také některé léky, zvláště pokud jich pacient užívá více najednou a dochází k jejich vzájemnému působení. Nezájmem o jídlo bývá rovněž provázena celá řada infekčních nemocí.
Nechutenství a pocit na zvracení jdou pak ruku v ruce také s počínajícím těhotenstvím. Zejména v prvním trimestru pociťuje ranní nevolnost velká spousta budoucích maminek. U některých z nich se může dokonce dostavit i zvracení. Nechutenství v těhotenství obvykle definitivně mizí s příchodem druhého trimestru.
Psychické příčiny nechutenství
O tom, že se na člověku psychicky náročné životní období negativním způsobem podepíše, není žádných pochyb. Jedním z důsledků může být právě nechutenství. To bývá nejčastěji následkem mentálního vyčerpání, úzkostných stavů, stresu a deprese. Samostatnou disciplínou jsou pak poruchy přijmu potravy, mezi které patří anorexie a bulimie.
Nechutenství u dětí
U dětí bývá nechutenství zpravidla předzvěstí přicházející nemoci. V takovém případě je nutné dítěti zajistit alespoň dostatečný příjem tekutin a jídlo mu zkoušet podávat po malých porcích. Rozhodně se doporučuje vynechat sladkosti, ale naopak zvýšit přísun vitamínů, a to alespoň pomocí šťáv a vývarů. Pokud obtíže přetrvávají dlouhodobě a na dítě nezabírá ani jeho oblíbené jídlo, je slabé, podrážděné a má bolesti břicha, měl by ho vidět odborník.
Potýkáte se s nechutenstvím?
Na rozdíl od dospělých je u malých pacientů nutné být o poznání vnímavější. Snížená potřeba jíst totiž nemusí vždy nutně znamenat nechutenství. Je dobře známo, že drobnější děti jedí přirozeně méně než ty, které jsou robustnějšího vzrůstu. Množství přijaté potravy je navíc ovlivněno i různými etapami vývoje. U dětí je dále nutné odlišit nechutenství od vybíravosti. Velmi běžnou praxí je také upřednostňování sladkostí před plnohodnotným jídlem.
Děti rovněž potřebují určitý řád, podle kterého by se mohly řídit. Jídlo by proto měly dostávat v přibližně stejnou hodinu, na stejném místě a samozřejmě pravidelně. Nedoporučuje se také dítě nutit vše dojídat. Tato praktika mívá totiž přesně opačný účinek. Samozřejmostí by pak měl být pestrý a vyvážený jídelníček, jehož základem by měla být dobře polykatelná a stravitelná strava.
Nechutenství u seniorů
Snížený příjem potravy se týká až 80 % lidí starších 60 let. Se stárnutím totiž slábne i vnímání vůní a chutí jídel. Snížena je především schopnost rozeznávání slaných pokrmů, proto hrozí nebezpečí, že si lidé budou jídlo příliš přesolovat, a tím si zvyšovat krevní tlak. Dalšími důvody výskytu nechutenství u starých lidí jsou:
- Zažívací potíže
- Problémy s polykáním
- Problémy se zuby
- Snížená sekrece trávicích kyselin
Každá strava by proto měla být přizpůsobena zdravotnímu stavu konkrétního člověka. To platí zejména pro konzistenci potravin, která by například u lidí, kteří mají problémy s chrupem, měla být měkčí a snadno zpracovatelná. V některých případech je jídlo nutné namixovat. Mnozí senioři jsou navíc ohroženi sociální izolací, což vede k depresím a dalším psychickým problémům, které mohou vyústit až v neochotu přijímat potravu.
Jak na nechutenství
V první řadě je nutné upravit své stravovací návyky. Do jídla by se člověk neměl příliš nutit a ideálně by měl konzumovat spíše více malých porcí denně. Důležité je pak i prostředí, ve kterém pacient jí. To by mělo být především klidné a pacient by se v něm mě cítit hlavně příjemně. Je možné, že za nechutenstvím stojí nedostatečné množství vitamínů a minerálů, je tedy vhodné zvýšit jejich příjem. Rozhodně se také vyplatí do jídelníčku zařadit jídla, která chuť podporují. Jedná se například o:
- Kyselé mléko
- Jogurty
- Pomeranč
- Jablko
- Grep
- Česnek
V případě, že potíže přetrvávají dlouhodobě a přístup k jídlu se nelepší, je nutné navštívit lékaře, který vyloučí případný zdravotní původ obtíží.
Zdroj: spektrumzdravi.cz, hubnuti-dieta-a-zdrava-strava.zdrave.cz
Dobrý den dřív jsem měla 80 kilo pak jsem zhubla stresově na 59 , dřív jsem jedla velké porce , poslední dobou sním v práci jedno jídlo na lince denně a je mi lip když nejim. Už mi nadávají i lidi okolo ze strašně rychle hubnu . Co mám dělat? Na koho se obrátit
Dobrý den,
pokud vás nechutenství trápí delší dobu, navštivte svého praktického lékaře. Je potřeba vyloučit somatické příčiny a následně se případně zaměřit na psychoterapii.
Dobrý den týden nemůžu nic jist když něco sním mám hrozne bolesti a ihned to jde ven v případě když nejím nepocituji skoro ani hlad vím že to bude mít za následek stres kterého mám momentálně až nad hlavu ale je něco co bych mohla udělat abych se nejedla aniž by sem to v zapeti vyzvracela je mi 18 let.
Dobrý den,
bude zásadní se pokusit se stresem nějakým způsobem pracovat. Vyzkoušejte relaxační dechová cvičení, jógu, případně cokoliv jiného, třeba vaši oblíbenou činnost, při které nejste ve stresu. Sportujte, jezte nejprve lehce stravitelná jídla (např. piškoty, bílé pečivo) a konzumujte jej po malých dávkách. Pokud nic z toho nepomůže, obraťte se na svého praktického lékaře s žádostí o pomoc, případně rovnou vyhledejte služby psychologa, či psychiatra, kteří vám lépe poradí, jak se stresem pracovat. Ještě doplním, že pokud je bolest navázána na jídlo a bude nadále přetrvávat, bude vhodné ještě doplnit vyšetření gastroenterologem. Držím palce.
Dobrý den, je mi 14 let a nesnáším pohled na jídlo. Prostě si připadám tlustá jak prase a nechci jídlo ani vidět. Jenomže to vydrží den pak vážím 46 a další den to již nevydržím a musím si dát alespoň večeři a zase do jde z kopce a teď vážím zase jako předtím 47. Má výška je 163 a já mám pocit že bych měla vážit o hodně míň a prostě jakmile cvičím tak to ničemu nepomáhá, cvičím již rok doma a od 7 gymnastiku kterou jsem no před rokem přestala a chtěla bych se zeptat co s tím
Dobrý den,
to, co popisujete působí jako porucha příjmu potravy. Body mass index značí podvýživu, což ale může být trochu zkresleno vaším věkem. Nebudu chodit kolem horké kaše, je potřeba vyhledat pomoc. Poruchy příjmu potravy nejsou žádná legrace a mohou vás stát vážné zdravotní komplikace. Prosím, obraťte se s rodiči na vašeho praktického lékaře, napíše vám žádanku k vyšetření odborníkem na tuto problematiku. Ten stanoví další léčebný postup.
Držím palce!
dobrý den je mo 14 let a velmi málo jím nekolik let a dnes jsem do sebe nemohla dát ani sousto mám velké potíže se stresem a nevím co mám dělat
Dobrý den,
v první řadě bych chtěl říct, že je naprosto normální být ve stresu a nemoci z toho jíst. Jestliže trvají tyto potíže už delší dobu, určitě bych navštívil, ve vašem případě ještě dětského, psychologa či psychiatra. Neznám samozřejmě všechny okolnosti Vašeho zdraví, ale znovu říkám, nepodceňte to a svěřte se do rukou odborníka. Jste v rizikovém věku pro poruchy příjmu potravy a čím dřív to začnete řešit, tím líp.
Dobrý den, mám 23letého syny autistu. Prodělal 2x za sebou anginu. Často zvrací a odmítá jídlo.
Poslední tři dny jim min a mn tet už 4 den jen jedno jídlo denně nic mě nechutná a ani na to nemám chuť piju víc kafe aby mě ti za sitilo a když Teda jdu do lednice tak je to pro mě vše hnusný a hlavně jí zavřu a nic si nedám a píšu víc kafe ale tk taky začínám omezovat
Dobrý den,
nepíšete kolik Vám je let. Pokud jste v reprodukčním věku, nemůžete být těhotná? Nechutenství s těhotenstvím v prvních měsících může souviset.
Jinak kávu na lačný žaludek rozhodně nepijte, poničíte si sliznici, což následně postupně může vést ke gastritidě (“zánětu žalud. sliznice”). Pokud nemáte na nic chuť, pijte teď aspoň oslazené nápoje - např. čaj s cukrem/medem nebo ovocné džusy - ať máte aspoň nějaký přísun energie. Pokud to dále bude přetrvávat, navštivte vašeho praktického lékaře.
30. 11. 2023, 23:05 editováno autorem komentáře
Jaké existují další psychopatologické příčiny nechutenství kromě anorexie a bulimie? Existují poruchy příjmu potravy nesouvisející s viděním vlastního těla?
Poslední roky (4-5 let) jím méně a méně, lidé mi stále opakují, jak hrozně hubnu (nepřipadám si tlustý, právě naopak. Vždycky jsem byl velmi štíhlé postavy a nikdy se mi to nelíbilo), BMI v současné době okolo 17 (<60 kg na 184 cm výšky).
Popis: Jídlo mě skoro až obtěžuje. Nedělá mi radost jíst a nikdy jsem nepochopil popularitu vařících a gastronomických videí a pořadů. Nemám oblíbené jídlo.
Jím v průměru jen tak jednou denně, ale netrpím pocity hladu. Naopak se velmi rychle zasytím. Nemám problém o jídle mluvit, ani jíst na veřejnosti, jen jídlo nikdy nevyhledávám. Je mi přes 30 a celkový odpor k jídlu se s časem stupňuje.
Vím, že nejsem jediný, ale nevím, zda je něco podobného popsáno jako porucha příjmu potravy?
Dobrý den,
příčin vašeho nechutenství může být spousta. Může se jednat o banality, ale také o velmi závažné věci.
Bez bližšího vyšetření těžko říct.
Může jít např. o problém
- psychiatrický (nemusí jít nutně o anorexii/bulimii)
- neurologický (problém v inervaci tráv. systému, …)
- gastroenterologický (problém v tráv. systému jako takovém/problém ve vyluč. chem. látek, které zprostřed. trávení)
- endokrinologický (problém na úrovni hormonálního řízení trávení)
- onkologický (nádor v dutině břišní, nádor v oblasti mozku, která řídí “pocit sytosti”)
- teoreticky by mohlo jít i o paraneoplastický syndrom.
A mohla bych pokračovat dál.
Pokud se pocit nechutenství stupňuje, určitě to neprodleně oznamte svému praktickému lékaři. Ten vás vyšetří a příp. pošle k dalším odborníkům.
Dobrý den ,nemám žádný stres stravovaci návyky stejně ,ale poslední dva týdny je mi na zvracení každý den
Dobrý den,
dle vašeho popisu se může jednat téměř o cokoliv. Je léto, může to být klidně přehřátím organismu, stejně tak se může jednat o infekční onemocnění trávicí trubice (nemusíte vždy zvracet či mít průjem).
U žen v reprodukčním věku by se mohlo jednat také o jeden z prvních příznaků těhotenství.
Proč boj?