Nejlepší bankou je nemocnice

18. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pokusů využít pohledávek zdravotnických zařízení vůči VZP k byznysu bylo už několik. Loni avizovala zájem odkoupit je společnost Český inkasní servis. Nejaktuálnější projekt předložilo uskupení firem M. L. Moran a Roblin zastoupené Zdeňkem Šmejkalem a Antonínem Jakubšem, bývalým prezidentem Českých aerolinií...


náměstkem generálního ředitele IPB a prezidentem Aera Vodochody.

Podnikatelé, kteří pro uskutečnění projektu účelově zřídili společnost Zdravotnická platební agentura, se obrátili na Davida Ratha, vedení VZP a její správní radu s nabídkou, že pomohou saturovat hotovostní finanční kroky zdravotní pojišťovny. Odklad splátek.

Navrhují, že by společně s partnery z bankovního sektoru odkoupili pohledávky po lhůtě splatnosti nemocnic a dalších zdravotnických zařízení vůči VZP, které v současné době údajně dosahují až pěti miliard korun. S vedením VZP by pak Zdravotnická platební agentura dojednala nové termíny splátek, poskytující odklad tří až pěti let. Nabídka platí do 30. dubna 2006. Autoři projektu uvádějí, že pro letošní rok mají pro tyto účely k dispozici tři až deset miliard korun. Prémie.

Zdravotnická zařízení by za prodej pohledávek údajně získala sto procent nominální hodnoty. Protože však celá akce není nezištným altruismem, subjekty sdružené ve Zdravotnické platební agentuře by se “ zahojily“ tím, že by při splatnosti závazků VZP inkasovaly úrok.

Z nabídky, kterou má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že při finančním rozsahu transakce od jedné do tří miliard korun by úroková sazba činila 12M PRIBOR plus marže 2,48 procenta ročně, při rozsahu mezi třemi až pěti miliardami by to bylo 2,38 procenta nad PRIBOR a u objemu nad pět miliard korun 12M PRIBOR plus 2,25 procenta ročně. Konkrétní výše úrokové sazby by byla stanovena dva dny před datem novace závazků VZP podle výše sazby pro dvanáctiměsíční depozita v českých korunách.

Úroky by Všeobecná zdravotní pojišťovna hradila měsíčně. Podle výše sazby na mezinárodním trhu depozit minulý pátek by při třímiliardovém objemu závazků činila celková úroková sazba 4,89 procenta ročně. To znamená, že při tříletém odkladu splátek by VZP za tři miliardy zaplatila navíc asi 440 milionů. Skepse.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Josef Čekal i ministr zdravotnictví David Rath týdeníku EURO potvrdili, že byli uskupením firem reprezentovaným Antonínem Jakubšem a Zdeňkem Šmejkalem skutečně osloveni. O podrobnostech však nechtěli hovořit s tím, že žádná konkrétní jednání o případné podobě byznysu neproběhla.

Josef Čekal a Antonín Pečenka uvedli, že tak, jak byla nabídka postavena, není pro VZP akceptovatelná a oba pánové si nemyslí, že by další jednání byla účelná. Josef Čekal míní, že v době převahy nabídky peněz nad poptávkou se finanční a další společnosti pochopitelně snaží své zdroje někde profitabilně umístit, leč ředitel si nemyslí, že by VZP k tomu poskytovala vhodnou příležitost. Konkurence.

David Rath uvedl, že pokud by se o takovémto kvaziúvěru dalo uvažovat (regulérní úvěr by si VZP v současné ekonomické situaci vzít nemohla - pozn. red.), muselo by jít o jednoznačně nejlevnější peníze ze všech možností, které jsou v současné době k dispozici. To je však při komerčním přístupu k věci sotva možné, protože nepočítámeli krátkodobé, takzvané předsunuté, platby ze státních zdrojů, zdravotnická zařízení za své pohledávky po lhůtě splatnosti vesměs nevyžadují od VZP sankční poplatky, protože ve vzájemném smluvním vztahu jsou tou slabší stranou. Zpoždění.

Šéfové projektu již patrně navázali nějaké vztahy se správní radou VZP. Anebo s nimi spolupracuje někdo, kdo má o způsobu práce statutárního orgánu VZP přehled, protože součástí nabídkového dopisu pro správní radu, který má týdeník EURO k dispozici, je již přímo návrh usnesení.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

V něm se uvádí, že správní rada VZP ukládá řediteli pojišťovny “ projednat se společnostmi M. L. Moran a Roblin podmínky možného budoucího smluvního vztahu mezi VZP a Společností realizující projekt odkupu pohledávek zdravotnických zařízení za VZP“, “ připravit smlouvu o smlouvě budoucí mezi VZP a Společností“ a “ podepsat za VZP smlouvu o smlouvě budoucí mezi VZP a Společností (nebo M. L. Moran, a. s., a Roblin, s. r. o.)“. To je ale pro současnou správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny již nemožné, protože na základě novely zákona o VZP jí končí mandát a bude nahrazena novým tělesem zvoleným Poslaneckou sněmovnou.

Antonín Jakubše, s nímž týdeník EURO telefonicky hovořil, požádal o porozumění, že v současné fázi nebude o projektu konkrétně hovořit. Zdůraznil pouze své přesvědčení, že projekt, který se svými partnery vypracoval, umožňuje okamžitě řešit finanční situaci zdravotnických zařízení a vytváří časový prostor pro systémové řešení problému financování českého zdravotnictví.

Josef Michl, Euro

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?