Jak vybrat vhodný opalovací krém? Rozhoduje typ pokožky i doba strávená na slunci

19. 6. 2019 11:35
přidejte názor

Zatímco nechráněná pokožka snese jen několik minut silného slunečního záření, po natření vhodným opalovacím krémem se tento časový úsek prodlužuje do řádů hodin. Dermatologové varují, že svou kůži bychom měli chránit nejen na dovolené u moře, ale také v tuzemsku. Sahat bychom přitom měli jen po kvalitních přípravcích. Víte, jaké to jsou?Na co si dát při výběru opalovacího krému pozor?

Opalovací krémy jsou dnes kromě lékáren k dostání také v drogeriích a celé řadě supermarketů. Kde tedy nakupovat? Jistotu v tomto případě představují lékárny nebo specializované prodejny. Ty se totiž místo komerčních značek zaměřují hlavně na ty, které možná nejsou tak známé, ale disponují o poznání vyšší kvalitou. Na místě navíc seženete i speciální krémy pro alergiky.

Nerozhodujte se podle ceny. Uvědomte si, že pořízením kvalitního opalovacího krému, který je sice o něco dražší než komerční výrobky z drogerií, investujete do svého zdraví. Pobyt na slunci je prospěšný jen s dostatečnou ochranou! S nákupem krémů také zbytečně neotálejte. S blížícím se létem jejich cena zpravidla roste.

Ať už se rozhodnete pro nákup v drogerii, nebo v lékárně, dbejte na to, aby měl vámi zvolený přípravek ochranný faktor (SPF) a byl schopný odolat širokému spektru UV záření. Pokud plánujete dovolenou u moře nebo koupání u bazénu, sáhněte raději po voděodolných výrobcích. U těch je vždy lepší upřednostnit krémové složení před olejovým, které se ve vodě snáze smyje.

Přihlédněte k typu pokožky

Na to, jaký zvolit ochranný faktor, má velký vliv i fototyp vaší pokožky. Při jeho určení rozhoduje barva pleti, očí a vlasů. Středoevropané se dělí celkem do čtyřech skupin, celkem jich však existuje šest

Fototyp I

Lidé, kteří patří do fototypu I, mají velmi citlivou pokožku, která po vystavení slunci zpravidla zrudne, ale nepřechází do hnědé. Zvláště citlivá je oblast dekoltu, nosu, uší či očních víček. Tito lidé mívají bledou pleť, která je často posetá pihami, světlé oči a nazrzlé až zrzavé vlasy. Tato skupina, do které spadají asi 2 % obyvatelstva, by se neměla slunit déle než 5 až 10 minut. Měla by navíc sahat po přípravcích s vysokým ochranným faktorem, tedy 50 či 50+.

Fototyp II

Do této skupiny patří Evropané se světlou pletí. Stejně jako první fototyp, i pro tento je typická citlivá pokožka. Po spálení však častěji přechází do hnědé barvy. Za fototyp II se označuje zhruba 12 % populace, kterou lze snadno poznat podle světlé pleti (někdy s pihami), blonďatých či hnědých vlasů a šedých, modrých či zelených očí. Kůže těchto lidí je před sluncem přirozeně chráněna 10 až 20 minut a vystačí si s ochranným faktorem 20, u moře raději 30 (střední ochranný faktor).

Fototyp III

Zhruba 78 % středoevropské populace je považováno za fototyp III, který se vyznačuje světle hnědou pletí, vlasy stejné barvy a očima, jež bývají rovněž hnědé. Mohou však být i šedé. V případě, že se kůže tohoto typu spálí, rychle přechází do hnědé barvy. Její přirozená ochrana trvá 15 až 25 minut a stačí jí ochranný faktor 15, u moře pak 20 až 30.

Fototyp IV

Nejtmavší středoevropský typ mívá hnědou nebo olivovou pleť, tmavé oči a tmavě hnědé vlasy. Opaluje se bez zarudnutí rovnou dohněda a přirozená ochrana jeho pokožky je zhruba 25 až 35 minut. V České republice jim stačí ochranný krém s faktorem 10, u moře 15 (nízký ochranný faktor). Do této skupiny patří zhruba 8 % obyvatelstva.

Kromě již zmíněných fototypů existují ještě fototypy V (Indiáni, Arabové) a VI (Afroameričané), kteří jsou odolní vůči spálení.

Jaký zvolit ochranný faktor?

Ochranný faktor je číslo, kterému bychom při výběru opalovacího krému měli věnovat největší pozornost. Určuje totiž čas, který můžeme bezpečně strávit na slunci. Obecně platí, že čím vyšší je ochranný faktor, tím déle je pokožka chráněna a tím déle můžeme na slunci pobývat bez rizika spálení. Výše ochranného faktoru se určuje podle toho, v jakém rozsahu UV filtr obsažený v přípravku zabraňuje pronikání UV paprsků. A podle čeho faktor zvolit? Podle doby, kterou se chystáte na slunci trávit, a na základě fototypu vaší pokožky.

Pro volbu správné ochrany existuje jednoduchá rovnice. Abyste zjistili, po jakém faktoru sáhnout, potřebujete vědět, jaký jste fototyp. Například: Pokud na slunci chcete trávit celkem 120 minut a jste fototyp I, což znamená, že vaše kůže zčervená přibližně po 10 minutách, vydělíte dobu strávenou na slunci dobou, za kterou se obvykle spálíte (120/10), čímž vypočítáte vhodný faktor (= 12).

V opačném případě, tedy pokud budete chtít zjisti, jak dlouho vám zvolený faktor poskytuje ochranu proti slunci, vynásobíte konkrétní faktor dobou, za kterou se obvykle spálíte. Dejme tomu, že jste zvolili krém s ochranným faktorem 20, pokud toto číslo dosadíme do rovnice (20 x 10), zjistíte počet minut, které budete moci bezpečně strávit na slunci (= 200).

Myslete však na to, že tato rovnice rozhodně neplatí u malých dětí. Těm by měla být vždy a bez výjimky poskytnuta ta nejvyšší ochrana. Neměly by být navíc vystavovány přímému slunci, a to hlavně mezi 11 a 15 hodinou. V tu dobu je sluneční záření nejsilnější a je největší riziko vzniku rakoviny kůže. Dětem mladším 3 let by kůži měla chránit také vrstva speciálního oblečení určeného do vody.

Jak ochranný krém používat?

Jak už bylo naznačeno výše, pokud krém aplikujete ráno, rozhodně nemůžete spoléhat na to, že vám vydrží po celý den. Zvláště pečlivě a často by se měli natírat sportovci a lidé koupající ve vodě, která odráží UV záření a zesiluje riziko spálení. Obecně se doporučuje natírat se každé dvě hodiny, záleží ale na fototypu kůže, síle záření a době strávené na slunci.

Pokud nepoužíváte voděodolný výrobek, měli byste obnovit vrstvu krému po každém koupání. Ani ochrana voděodolným krémem není stoprocentní, pokud v moři trávíte dlouhou dobu nebo se po krátkém koupání myjete mýdlem, doporučuje se vrstvu krému znovu obnovit.

5 nejlepších krémů pro rok 2019

Daylong regular

Ochranné neparfemované mléko z portfolia kosmetiky Daylong chrání pokožku před škodlivými vlivy slunečního záření. Výrobek je velmi odolný proti slané i sladké vodě a poskytuje širokospektrální UVA a UVB ochranu. Díky obsahu aloe vera a vitamínu E kůži nejen chrání, ale také ošetřuje. A za kolik přípravek pořídíte? Cena 200 ml začíná na 402 korunách.

Piz Buin Allergy

Jedná se o voděodolný krém, který ocení hlavně alergici a lidé s citlivější pokožkou. Kromě spálení chrání také proti výsevu nepříjemné svědivé vyrážky a dodává pokožce potřebnou hydrataci. Cena 200 ml přípravku začíná na 239 korunách.

Garnier Ambre Solaire Golden Protect

Ochranný voděodolný olej je určený pro všechny typy pokožky. Zintenzivňuje a prodlužuje opálení. 150 ml přípravku pořídíte od 194 korun.

Vichy Idéal Soleil

Ochranný sprej s betakarotenem značky Vichy poskytuje ochranu proti UV záření a zásobuje kůži potřebnými vitamíny. Textura se nelepí a ihned vstřebává do pokožky. Zvýrazňuje také již získané opálení. Součástí je také mineralizující termální voda, jejíž hlavní funkcí je hydratace. Vichy Idéal Soleil o velikosti 300 ml pořídíte od 319 korun.

Bioderma Photoderm Bronz

Suchý olej od značky Bioderma poskytuje ochranu proti spálení a zároveň podporuje zdravé opálení. Jemná hypoalergenní textura suchého oleje nezanechává mastný film ani bílé stopy. Tento přípravek o velikosti 200 ml pořídíte od 399 korun.

Další rady k výběru nejlepšího opalovacího krému najdete ve srovnání webu Arecenze.cz.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?