Nemocnice jsou podle štábu v krizi bez rozdílu velikosti i zřizovatele. Zatím se navenek výrazněji neprojevila, ale nemocnice zvyšují vnitřní dluh a mnohé jsou v platební neschopnosti. S požadavkem na více peněz se ozvali i soukromí lékaři.
„Nestačí nám sliby zvýšení platby za státní pojištěnce, to se promítne až příští rok. Jako řešení vidíme novelu úhradové vyhlášky, která krizi způsobila,“ řekl novinářům předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.
Ten po jednání s premiérem ČTK řekl, že Jiří Rusnok s navýšením plateb státu v příštím roce souhlasí, jde teď jen o jeho výši. K novelizaci úhradové vyhlášky a půjčce pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), které by přinesly peníze zdravotnictví ještě letos, si ale premiér vyžádal analýzy k technickému provedení. Krizový štáb mu je dá neprodleně, aby se krize začala řešit co nejdřív, řekl Sohlich.
„Odsouvají se plánované operace a narůstá vnitřní zadlužení,“ uvedla na tiskové konferenci šéfka Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. Po splatnosti jsou podle ní platby dodavatelům až za dvě miliardy korun. Vyhláška snížila letos příjmy nemocnicím o šest miliard, dalších šest miliard odčerpal stát z nemocnic zvýšením DPH.
Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára se už ozývají pacienti s dotazy, kde mají hledat ošetření, když je v jejich nemocnici poslali jinam, a ptají se, čím to je. „Je to jednoduše proto, že jsou vyčerpané limity, které mají nemocnice z úhradové vyhlášky,“ řekl. Z pacientů se podle něj stává „ohrožený druh“, obává se, že čeští pacienti budou muset vyhledávat péče v zahraničí. Vyhláška podle něj způsobila, že peníze chybějí zejména VZP.
Dodatečné zdroje z odkupu pohledávek zdravotních pojišťoven a zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce podle štábu systém pouze sanují. Štáb žádá novelizaci úhradové vyhlášky už od října a zmírnění regulací.
Stínový ministr za ČSSD Svatopluk Němeček ČTK řekl, že zvýšení plateb za státní pojištěnce v příštím roce by systému určitě pomohlo. Není si ale jist, zda má smysl novelizovat úhradovou vyhlášku na pár posledních měsíců roku. Lépe podle něj bude posílit zdravotní pojišťovny, rychlým řešením je vratná půjčka pro VZP. Její ředitel Zdeněk Kabátek už slíbil, že peníze navíc je připraven poslat do nemocnic.
Pro rok příští žádá krizový štáb zvýšení úhrady nemocnicím nejméně na 105 procent. Opakování krizí pak prý zabrání hlavně každoroční valorizace úhrad za státní pojištěnce a osvobození léků a zdravotnických prostředků od DPH. Stejný požadavek vyslovil i Němeček. „Jsme v tom s nemocnicemi na stejné lodi,“ řekl ČTK.
Koalice soukromých lékařů vyzvala zdravotní pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví, aby při úpravě svých plánů stejné množství finančních prostředků, které přidají nemocnicím, poskytly také ambulancím. „Naši pacienti nesmějí trpět nedostatkem péče jen kvůli tomu, že mají onemocnění řešitelné ambulantně,“ uvádí se v prohlášení, jež dostala ČTK.