Pražská nemocnice, která si nepřeje být jmenována, ale není schopna takovýto požadavek splnit. „Dosud si chirurg na víkendové službě v průměru vydělal deset tisíc korun. Nově jim nabízíme dvacet tisíc korun. Víc nemůžeme. Na to prostě peníze nejsou,“ řekl Právu člen vedení fakultní nemocnice, kde lékaři požadují tuto částku, a dodal, že s chirurgy jednají.
Ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) se sice požadavek chirurgů nelíbí, ale ovlivnit jej nemůže: „Ptám se, do jaké míry je taková sazba oprávněná v případě, kdy během služby nevykonávají práci, a také co to udělá s ekonomickou nemocnic. Ty by se mohly zadlužit, protože na to nemají peníze, a pak by i klesl celkový průměrný plat lékařů v nemocnici,“ prohlásil ministr.
Odpadlo 400 hodin
Nemocnice musí zajistit stejnou péči o pacienty jako loni. Jenže loni mohli lékaři v tzv. ústavních pohotovostních službách, což jsou noční služby a dále služby o sobotách, nedělích a státních svátcích, odpracovat 416 hodin přesčasů a k tomu 400 hodin čekání. Za to dostávali odměny.
Nový Zákoník práce platný od ledna 400 hodin čekání už nezná, a tak odpadly. Nemocnice se proto snaží Zákoník práce obejít.
Nabízejí za zrušených 400 hodin lékařům takzvané dohody o pracovní činnosti, jakýsi „vedlejšák“, a dohadují se s nimi o odměně. Ta zřejmě bude v každé nemocnici různá, podle toho, zda nemocnice prosperuje, či ne.
Právo