Odmítají případné masové vybíjení drůbeže
BERLÍN/VÍDEŇ - Sonnleitner trvá na tom, aby se v Německu drůbež očkovala a nevybíjela.
Ministr životního prostředí Jürgen Trittin (Zelení) tento názor včera odmítl s tím, že je to neuskutečnitelné, „protože v současné době není k dispozici vhodný očkovací materiál. Drůbež lze očkovat, ale potom vznikne problém rozeznat očkovaný kus od kusu napadeného nemocí. Nemocný kus totiž produkuje tytéž obranné látky jako očkovaný zdravý kus“.
Podle něj je třeba počkat na očkovací látku, která umožní rozpoznat mezi očkovanou a nemocnou drůbeží. „Zatím takovou látku nemáme,“ dodal.
Sonnleitner však uvítal rozhodnutí vlády vyhlásit od 19. října do asi 15. prosince zákaz volného chovu drůbeže, aby se zabránilo přenosu choroby z tažných ptáků, zejména z divokých kachen a husí, na chovná hejna. Dále byly do odvolání zrušeny drůbeží trhy. Za porušení zákazu může být pokuta do 25 tisíc eur (750 tisíc Kč).
Sonnleitner slíbil, že jeho svaz podpoří velkochovy i drobné chovatele: „Pomůžeme rolníkům, ale musíme si zároveň uvědomit, že v Německu je 110 miliónů kusů drůbeže, z čehož je deset miliónů chováno zcela volně.
“ Podle německého Institutu pro zdraví zvířat na ostrově Riems je „mírné až vysoké riziko zatažení nákazy do Německa“. Z postižených oblastí na východě táhnou do svých zimovišť ve střední Evropě v současné době zejména hejna labutí a divokých husí.
Zákaz volného chovu i v Rakousku
Rakousko včera vyhlásilo od soboty identický zákaz volného chovu drůbeže jako před tím Německo. „Platnost je zatím do 15. prosince,“ řekla ministryně zdravotnictví Maria Rauch-Kallatová ve Vídni po poradě s odborníky.
Úřední nařízení podle televize ORF stanoví, že do 11. listopadu musí být zaregistrovány veškeré chovy drůbeže v zemi, zakazují se drůbeží trhy a výstavy, chovatelé musí držet odděleně husy a kachny a hlásit příslušnému úřadu každý uhynulý kus.
Právo