Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění má ve středu na programu vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje účinnost novely od ledna 2015. Změna má lázeňství vrátit půl miliardy Kč ročně, o něž přišlo omezující vyhláškou.
Tzv. lázeňskou vyhlášku z roku 2012, která zkrátila pobyty v lázních na tři týdny a omezila opakované pobyty, zrušil Ústavní soud s tím, že platí do konce letošního roku. Podle soudců musí délku pobytu, možnosti prodloužení a opakování pobytů, tedy práva pacientů, upravit zákon. Vyhláška má nadále řešit jen medicínská kritéria, jako kontraindikace, lázeňská místa a potřebná vyšetření.
Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. S rozvojem medicíny nebylo v řadě případů lázeňské léčby potřeba, ubylo i nemocí, s nimiž se do lázní jezdilo, třeba mnohem méně je dětské mozkové obrany. Méně dětí se také rodí, takže jich méně lázně potřebuje. Dospělí méně často žádají o lázně, obávají se při delším výpadku ztráty zaměstnání. U pobytů částečně hrazených z pojištění hrála roli horší finanční situace obyvatel. Zájem klesl i po zavedení regulačního poplatku 100 korun za den v lázních.
Po vydání omezující vyhlášky nastal prudký zlom. O poukazy žádalo méně pacientů, lékaři jich méně psali a revizní lékaři méně schvalovali. Kritická pro lázně byla první polovina roku 2013. Zdravotní pojišťovny vyzvaly lékaře, ať poukazy píšou, a pacienty, ať o lázně žádají, protože jim na účtech zůstaly peníze, které na tuto péči vyčlenily.
I když počty pacientů pak začaly mírně růst, lázně se po půlmiliardovém výpadku dál potýkaly s ekonomickými problémy. Propouštělo se a řada lázeňských míst byla před krachem. Návrh na řešení předložily ve společném memorandu Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR.
Podle memoranda uchystalo ministerstvo novelu. Nevyslyšelo jen požadavek na obnovení edukačních pobytů, při nichž se například diabetici učí, jak změnit životní styl, aby se jejich zdraví zlepšilo.
Podle vyhlášky platné do konce letošního roku se v lázních léčí zhruba stovka nemocí rozdělených do 11 indikačních skupin. Základní pobyt trvá u dospělých 21 dní, u dětí a dorostu 28 dní, opakovaný pobyt u dospělých 21 dní, u dětí a dorostu 28 dní. Novela prodlužuje pobyt u vybraných indikací v komplexní péči na 28 dní, u příspěvkové péče na 21 dnů a u opakovaných pobytů na 14 dní. Navýšení výdajů o půl miliardy korun zohlední od roku 2015 zdravotní pojišťovny ve svých zdravotně pojistných plánech.