Němeček dá vládě v březnu zákon o vzdělávání sester

25. 1. 2016 8:27
přidejte názor
Autor: Redakce
Studium sester by se mělo o dva roky zkrátit z dosavadních sedmi na pět let. Počítá s tím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v návrhu zákona, který chce předložit v březnu na jednání vlády. Pro získání plných kompetencí nebudou už muset sestry získat bakalářský titul na vysoké škole, stačit by jim měla čtyřletá střední zdravotnická škola a rok na vyšší odborné škole.


Tzv. model 4+1 ale je nepřijatelný pro Českou asociaci sester i zdravotnické odbory.

Němeček dnes na tiskové konferenci na dotaz ČTK uvedl, že poté, co ministerstvo nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství.

Základem vzdělávání zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry.

Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.

„Česká asociace sester (ČAS) s návrhem 4+1 zásadně nesouhlasí, zejména proto, že toto opatření nepřinese vůbec žádná pozitiva pacientům,“ uvedlo prezidium největší české profesní organizace sester a ostatních zdravotnických pracovníků.

Ministr argumentuje tím, že systém je v řadě evropských států. Podle ČAS ale naprostá většina zemí, kromě Německa, už vzdělávání sester na středoškolské úrovni opustila. Podle ČAS problém nedostatku sester není ve vzdělávání, ale v jejich nedostatečném odměňování.

„Sestry jsou vysokoškolsky vzdělané zaměstnankyně, které mají vyšší základní plat než se středním vzděláním. Pro odbory je naprosto nepřijatelné vrátit se na středoškolský systém a říci, že sestry budou zaplaceny ještě hůř než dnes,“ uvedla na webu ČMKOS šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Ministr připomněl, že z původního středoškolského vzdělání, kdy absolvovala plně kompetentní zdravotní sestra, se přešlo v minulých letech na systém, kdy sestra pro plné kompetence musí mít vysokou školu. „De facto to znamená, že musí studovat sedm let, a je to jeden z důvodů, proč sestry z nemocnic utíkají,“ poznamenal.

Němeček podle svých slov vidí dvě dlouhodobé cesty řešení nedostatku personálu. První cestou je zvyšování finančního ohodnocení pracovníků, když letos už podruhé stouply tarifní platy v nemocnicích o pět procent a za dva roky celkem o deset procent. Tou druhou cestou je vzdělávání lékařů i sester. Zákon o vzdělávání lékařů schválila minulý týden bez problémů legislativní rada vlády a Němeček věří, že po rychlém projednání ve vládě se dostane ještě na únorovou schůzi Poslanecké sněmovny.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?