Němeček to řekl novinářům po prvním zasedání ústřední epidemiologické komise. Uvedl také, že pokračuje informační kampaň pro občany i lékaře, aby věděli, jak postupovat v případě podezření na nákazu.
Epidemie krvácivé horečky si v západní Africe podle dnešní bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala 932 obětí, nakažených je přes 1700. WHO zatím uváděla 887 úmrtí a 1440 nakažených. Do čerstvé statistiky přibyly osoby, které zemřely od 2. do 4. srpna.
„Stále platí informace, že riziko nákazy pro občany ČR je nízké, nicméně vzhledem k závažnosti této infekce, v součinnosti i s evropskými orgány, situaci nadále monitorujeme,“ řekl ministr.
Ocenil, že se podařilo svolat jednadvacetičlennou komisi během 24 hodin, což podle něho svědčí o tom, že systém funguje. Předsedou komise je ministr zdravotnictví, místopředsedou hlavní hygienik ČR. Zastoupení v ní mají resorty zdravotnictví, obrany, vnitra, dopravy, financí, školství, průmyslu, pro místní rozvoj, zemědělství a zahraničních věcí.
Hlavní hygienik Vladimír Valenta doplnil, že v regionech zajišťují informování krajské hygienické stanice pro všechna lůžková zdravotnická zařízení a všechny praktické lékaře. Všichni ti, kteří by mohli přijít do kontaktu s možným pacientem, by měli vědět, jak jednat, jaké prostředky a postupy používat.
Důležité je, aby sami neprováděli krevní testy. Ty provede specializovaná laboratoř v Nemocnici Na Bulovce, která je vybavena pro péči o lidi s vážnými nákazami. Klíčovou osobou při rozhodování o hospitalizaci, zdravotnickém dohledu, dekontaminaci a dalších opatřeních je epidemiolog.
„Systémy jsou nastaveny, fungují a nezbývá než doufat, že zůstanou nevyužity,“ shrnul Valenta.
Komise také potvrdila, že pokud Česko bude pomáhat zemím západní Afriky, mělo by to být v koordinaci se zeměmi EU. Česko by mohlo poskytnout materiální pomoc i zkušenosti epidemiologů.
Aktuálně se ministerstvo soustřeďuje na informování občanů i lékařů, kdyby zaznamenali podezřelé příznaky, které by mohli ukazovat na ebolu, aby byli včas schopni vyhodnotit a informovat příslušné orgány. Ve čtvrtek a v pátek budou rozšířeny informační letáky o příznacích eboly a ochraně před ní na letištích a hlavních nádražích v Praze a Brně, dostanou je také hlavní autobusoví dopravci a cestovní kanceláře. Zavádění plošných kontrol cestujících na letištích se v tuto chvíli neplánuje.