Německý ministr chce zakázat placenou pomoc při sebevraždě

7. 1. 2014 8:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Německý ministr zdravotnictví Hermann Gröhe chce prosadit, aby pomoc při sebevraždě provedená za úplatu byla trestným činem. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Rheinische Post s tím, že vydělávat na lidském strachu z umírání považuje za mimořádně zvrhlé.


V Německu je trestné přímé usmrcení člověka požadujícího eutanazii, pomoc spočívající například v zajištění prostředků k sebevraždě ale zákony v současné době umožňují.

Gröhe zdůraznil, že sebevražda samotná nesmí být trestným činem, stejně jako pokus o ni. Ministr za konzervativní Křesťanskodemokratickou unii (CDU) se nebrání ani tomu, aby lidé umožnili svým trpícím blízkým zkrátit si život, nesmí to ale podle něj být zpoplatněno. „Chtěl bych, aby každá pomoc k sebevraždě, která má charakter obchodního jednání, byla postavena mimo zákon,“ řekl Gröhe.

Vyslovil se také proti veřejně vyjadřované podpoře eutanazie. „Kdo propaguje sebevraždu jako výraz lidské svobody, ten se prohřešuje proti hodnotě lidského života ve všech jeho fázích,“ řekl Gröhe.
Německé zákony eutanazii zakazují. Pomoc při sebevraždě ale německé právo nijak konkrétně neřeší. Nyní tak je legální například zajistit pro umírajícího jed a pokud se otráví sám, pak tomu, kdo látku zajistil, žádné trestní stíhání nehrozí.

Asistovaná sebevražda prováděná lékaři na žádost vážně nemocného je legální jen ve čtyřech evropských zemích: v Belgii, Nizozemsku, ve Švýcarsku a v Lucembursku. V České republice je eutanazie nelegální, ale český zákon připouští, že vůči neodvratitelné a bezprostředně očekávané smrti nemá být cílem lékařova jednání prodlužovat život za každou cenu.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?