Rozvinuté země by podle ní měly ukončit svou závislost na fosilních palivech a vyčlenit nemalé částky na pomoc třetím zemím, aby tyto státy dokázaly čelit nejhorším důsledkům globálního oteplování. Bohaté státy by měly přejít na jiné energetické zdroje, jako je vítr, slunce a vlny.
„Bohaté země musí převzít odpovědnost za problém globálního oteplování, který způsobily převážně ony, a radikálně omezit emise oxidu uhličitého (CO2),“ uvedla Christian Aid ve zprávě, ze které citovala agentura Reuters.
Klimatické změny se podle této organizace prokazatelně dějí a budou pokračovat. „Nejvíce to odnesou chudí lidé, takže vyzýváme bohaté země, aby jim pomohly. Stoupá hladina moře, rozšiřuje se poušť, záplavy a hurikány jsou častější a intenzivnější,“ píše se ve zprávě.
„Rodící se katastrofa ve východní Africe, kde 11 milionům lidí hrozí hladomor kvůli rokům nebývalého sucha, je jen předzvěstí toho, co může přijít,“ varovala organizace.
Většina vědců se shoduje v tom, že globální oteplování je způsobeno spotřebou fosilních paliv v dopravním a energetickém průmyslu. Podle nejnovějších výpočtů vzrostla teplota na zeměkouli ve 20. století o 0,6 stupně Celsia. Do roku 2100 by to mohlo být již o tři stupně.
Smrt 185 milionů lidí odhadla Christian Aid na základě údajů OSN a mezivládního orgánu o klimatických změnách. Například přenašeči nemocí, jako jsou moskyti, budou mít kvůli změnám klimatu „širší pole působnosti“.
ČTK