„Provoz nemocnice funguje v plném rozsahu, operační plány neměníme a výkony neutlumujeme,“ uvedla mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová. Obdobná situace panuje i v ostatních osmi zdravotnických zařízeních patřících kraji, i v ostravské Městské nemocnici.
„Pacienty zatím neodmítáme, jen upozorňujeme na nutnost před nástupem si ověřit možnost uskutečnění vyšetření či zákroku,“ doplnil mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. Pokud se ale situace nezmění, tak utlumování provozu by měli pacienti začít pociťovat ve druhé polovině února.
Útlum má začít v půlce února
„To budeme nuceni přijímat nové pacienty a nynější budeme postupně propouštět domů či překládat do jiného zařízení,“ vysvětlil Svoboda. Podle ředitele Nemocnice Třinec Zdeňka Jiříčka budou pacienti o všech krocích informováni s předstihem deseti dnů.
„U nás plánujeme útlum operativy po 17. únoru. Od 23. února bychom utlumili porody, další den provoz na chirurgii a gynekologii, 25. února na neurologii a interně a probíhal by překlad pacientů z ARO a JIP. Překlady ze standardních oddělení by se postupně realizovaly už od 20. února,“ nastínil Jiříček postup ve „své“ nemocnici.
Podle mluvčí Moravskoslezského kraje Šárky Vlčkové mají ředitelé nemocnic a speciálně ředitel nemocnice Frýdek-Místek ve spolupráci s ředitelem ostravské Městské nemocnice popsat rozsah zdravotní péče dle oborů, které budou při vzájemné spolupráci schopni od března zabezpečit.
„Nemocnice mají co nejdříve také upřesnit, jakou zdravotní péči nebudou schopny z personálních důvodů zajistit, a zpracovat harmonogram jednotlivých kroků a opatření, počínaje 9. únorem, směřující k útlumu či ukončení poskytování zdravotní péče v oborech, které nezabezpečí,“ tlumočila úkol zadaný krajskými radními.