České nemocnice vydávají na vzdělávání svých pracovníků v průměru zhruba tři miliony korun ročně.
Třetina z těchto investic připadá na manažerské vzdělávání primářů, řekli ředitelé nemocnic, které ČTK oslovila.
Podle nich jsou řídicí schopnosti primářů stejně důležité jako jejich lékařská odbornost.
„Manažerské dovednosti primářů považuji minimálně za stejně důležité jako jejich medicínské kompetence. Vždyť některé kliniky mají rozpočet vyšší než 100 milionů Kč,“ řekl ředitel FN Ostrava Svatopluk Němeček.
„Nově zavedené postupy v oblasti zdravotní péče, mezi které patří elektronická zdravotnická dokumentace, změna organizace práce či poskytování nadstandardních služeb, vyžaduje rozvíjení manažerských schopností více než dříve,“ uvedl ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.
Dodal, že řídicí dovednosti primářů jsou důležité také pro získání mezinárodní akreditace.
Primáři, kteří zodpovídají nejen za kvalitu poskytované zdravotní péče, ale také za vyrovnané hospodaření a personální řízení, absolvují manažerské kurzy MBA na soukromých vysokých školách nebo dílčí semináře, které pořádá sama nemocnice.
Vedoucí lékaři se učí zvládat strategické řízení, marketing či řízení změn. Součástí kurzů jsou také vlastní prezentace, jejichž cílem je zlepšit komunikaci.
„Lékaři kromě své odborné práce musejí umět také komunikovat a lidsky naslouchat pacientovi. V tom mají čeští lékaři stále nedostatky,“ upozornil ředitel nemocnice Česká Lípa Miroslav Vacek.
„V zahraničí jsou na tom primáři s řídicími dovednostmi včetně komunikace mnohem lépe. Naši lékaři tak při pobytech v cizině získávají cenné manažerské zkušenosti,“ zmínila mluvčí FN Plzeň Petra Jíchová.
Pokrýt část nákladů na vzdělávání lékařů, sester a dalších pracovníků umožňují nemocnicím granty z evropských sociálních fondů.
Tyto zdroje v celkové částce 14 milionů Kč čerpá v současné době sedm českých nemocnic ve spolupráci s Brno International Business School (B.I.B.S).
„Cílem projektu, který trvá od prosince loňského roku do srpna 2008, je rozvoj manažerských schopností pracovníků sedmi českých nemocnic. V budoucnu bychom chtěli program rozšířit i do ostatních českých nemocnic, kterých je téměř 200,“ uvedl manažer projektu B.I.B.S Pavel Svobodník.
ČTK