Nemocnice Motol má nejrychlejší CT

11. 5. 2007 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
FN Motol uvedla do provozu nový počítačový tomograf, který je jediný svého druhu nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Přístroj má dva rentgenové snímače a dva zdroje záření. Od předchozích generací přístrojů ho odlišuje především rychlost...


Fakultní nemocnice Motol uvedla do provozu nový počítačový tomograf (CT), který je jediný svého druhu nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Přístroj má dva rentgenové snímače a dva zdroje záření. Od předchozích generací přístrojů ho odlišuje především vyšší rychlost. To umožňuje zobrazit orgány, zejména srdce a srdeční cévy v pohybu. Vyšetření trvá kratší dobu, a tím se zvyšuje kapacita CT. Při vyšetření se také snižuje radiační zátěž pacienta. Novinářům to dnes řekl přednosta kliniky zobrazovacích metod Jiří Neuwirth.

Srdce a cévy se zobrazí dokonale, bez jakýkoli pohybových neostrostí, což zlepšuje diagnostiku. Rychlost umožňuje podle Neuwirtha i vyšetření pacientů, jejichž srdce běží velmi rychle. Dosud bylo třeba tepovou frekvenci takových pacientů snižovat léky a přístroj nedokázal při pohybu srdce zachytit drobné cévy. Vlastní snímání srdeční činnosti na novém tomografu trvá deset až 15 vteřin. Srovnatelné vyšetření hrudníku trvalo pět až sedm minut.

Každý rentgenový snímač může zářit jinou intenzitou, to podle Neuwirtha znamená, že může při zobrazování oddělit kosti od cév. Zdroje jsou velmi mohutné, a je tedy možné bez pohybu vyšetřovacího lůžka vyšetřit celého člověka od hlavy až po prsty na nohou, a to během několika desítek vteřin. To je důležité při vyšetření pacientů v bezvědomí po těžkých autonehodách, kdy se zjišťují možná zranění hlavy, krční páteře, břicha, pánve, případně nohou. Dosud to trvalo několik desítek minut. Nové CT umožňuje i vyšetření obézních pacientů, to byl zatím problém, konstatoval přednosta.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík uvedl, že bude možné vyšetřit mnohonásobně více pacientů. Urgentní vyšetření se dosud provádělo do několika minut či hodin, hospitalizovaní pacienti na něj čekali několik dní a čekací doba plánovaných ambulantních vyšetření byla od tří do pěti týdnů. U hospitalizovaných pacientů bude zkrácena na den či dva.

Nový přístroj stál podle Ludvíka 57 milionů korun, včetně čtecích stanic a software. Nemocnice na jeho nákup dostala dotaci 14 milionů korun a zbytek hradila sama. Ve světě pracuje deset takových přístrojů, většina v USA, dodal ředitel.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?