O kladech a záporech transformace krajských nemocnic na akciové společnosti jsme hovořili s náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiřím Veverkou (ODS).
Dnes s největší pravděpodobností převedete devět krajských nemocnic na akciové společnosti. Proč?
Akciové společnosti jsou legislativně relativně nejlépe propracovanou právní formou firmy. Už tím, že je na ni převedeme, zprůhledníme celý systém hospodaření.
Bude zde tlak na efektivní řízení provozu. Jsou jasně určeny povinnosti členů představenstva a dozorčích rad. Bude daleko větší motivace a zainteresovanost zaměstnanců.
Přejdeme na odměňování podle zákona o mzdě, kdy případný růst mezd je vázán na nárůst příjmů a musí být jednoznačně svázán s hospodářským výsledkem.
Když se budou nemocnice převádět, budou muset vykonávat péči v celém rozsahu. Neuvažuje se o tom, že by se zde udělalo nějaké konkurenční prostředí a kvalitní protiváha k soukromému subjektu?
Převod nemocnic na akciové společnosti už sám o sobě vyřeší hodně věcí. Rozhodnutí o změně právní formy je ale pouze jedním z nutných stabilizačních kroků, abychom vůbec mohli pomýšlet na jakoukoliv dlouhodobou strategii. Zásadní důležitost bude mít nekonfliktní provedení této změny a pak se teprve můžeme bavit o dlouhodobém řízení a strategii.
Z krajských nemocnic odcházejí lékaři do soukromých, kde mají vyšší platy. Co s tím chcete udělat?
Musejí být jasně nastavena pravidla. Zaměstnanci musejí být zainteresováni na hospodářském výsledku. Mnohé nemocnice ale nemají do dnešního dne zpracována žádná kritéria. To považuji za tragédii. Když nevíte, na základě čeho jste hodnocen, pak je to špatně.
Kde vezmete schopné manažery pro dobré fungování nemocnic?
Manažeři jsou, ale nejsou takoví, kteří by chtěli pracovat v příspěvkových organizacích za základní plat, který začíná kolem dvaceti pěti tisíc.
Když bude nabídka kvalitní a ti lidé budou vědět, že budou řídit kvalitní společnost s obratem desítek stovek milionů, tak tam bude nejen finanční motivace, ale také možnost něco dokázat. A to je úplně něco jiného.
Takže v nemocnicích zůstanou i po převodu stávající managementy?
Ředitelé stávajících nemocnic budou předsedy představenstev a dostali i příležitost vzít si k sobě své lidi. Ale pokud během administrativního procesu neobstojí, pak tam nezůstanou.
Připouštíte možnost, že až se stanou z nemocnic akciovky, skoupí je soukromá společnost Euromednet?
V žádném případě. Chceme všechny nemocnice udržet jako krajská zařízení. Pojistkou je valná hromada - zastupitelstvo kraje. V dozorčích radách budou také představitelé ČSSD i KSČM.
- Ale za čtyři roky může být všechno jinak. Až se třeba změní poměr politických sil. Jaké máte pojistky?
Za tyto čtyři roky se nic takového nestane. Nemáme zájem něco prodávat Euromednetu. Co bude po volbách, to už já asi neovlivním.
- Jak je možné, že zdravotnická zařízení Euromednetu jsou v plusu a krajské nemocnice zápasí s dluhy?
Euromednet je sice o polovinu menší, ale má tu výhodu, že není veřejný subjekt. My na rozdíl od nich si nemůžeme dovolit základní péči vypustit. Máme sedm páteřních nemocnic, kde musíme dělat i nelukrativní výkony.
Neseme v tomto směru politickou zodpovědnost. A nakonec vždy existují zdravotní pojišťovny, které jsou povinny zachovat na svém území komplexní zdravotnickou péči a zachovat dostupnost péče.
A my jim to poskytování nabízíme. Na druhé straně nám Euromednet ukazuje, že lze fungovat ziskově i v dnešním nesystémovém prostředí, a to je pro nás a pro mě osobně výzvou.
Moravskoslezský deník