ale jsou odkázáni na sociální pomoc druhých.
Nemocnice nyní jedná se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče na těchto lůžkách, řekla ČTK mluvčí nemocnice Karin Pelikánová.
„Sociální lůžka jsme velmi potřebovali. Na oddělení následné péče se mohou léčit pacienti maximálně tři měsíce. Po této lhůtě jsme často obtížně hledali volné kapacity v zařízeních sociální péče nebo v domovech důchodců. Hlavní výhodu vidím v tom, že pacienta už nebudeme traumatizovat překládáním, ale zůstane ve známém prostředí,“ sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Věra Křižánková.
Podle Pelikánové bude začátkem března zřejmé, v jaké výši pojišťovny na sociální lůžkovou péči přispějí. Na základě této částky bude nemocnice žádat o státní dotaci ministerstvo práce a sociálních věcí. Jednu třetinu péče uhradí přímo pacient, který může využít nově uzákoněný příspěvek na sociální služby.
O konkrétních platbách se ještě mluvit nedá, protože se stále jedná, dodala mluvčí krajského úřadu v Ostravě Šárka Swiderová. Podle ní zatím českotěšínská nemocnice o státní dotaci na sociální lůžkovou péči oficiálně nepožádala.
Právo