Na tomto plánu se vedení záchranky domluvilo s řediteli nemocnic na jednáních, při kterých kraj dolaďuje různé varianty krizových scénářů. „K omezení chodu nemocnic po prvním březnu pochopitelně může dojít. Právě proto začnou třikrát denně aktualizovat údaje o kapacitách, které právě mají k dispozici. Ohlásí nám také každou výraznou změnu, abychom na to mohli hned zareagovat,“ vysvětlil ředitel jihomoravské zdravotnické záchranné služby Milan Klusák.
Vláda včera avizovala, že s převozem pacientů v krajích pomohou v případě nouze i armádní sanitky a vrtulníky. Jedna ze tří vojenských nemocnic v republice sídlí také v Brně.
Jak konkrétně se armáda může na zabezpečení zdravotní péče právě na jižní Moravě podílet? To zatím naplánované není. „Nedokážu si příliš dobře představit, co by to obnášelo. Vnímám to jako improvizaci, která může mít úspěch ve válečném konfliktu. Ne nyní,“ řekl krajský radní Oldřich Ryšavý.
Odchod víc než pěti stovek lékařů, kteří k poslednímu dni loňského roku podali na jižní Moravě výpověď, se víc než fungování záchranky dotkne chodu některých nemocničních oddělení. Mluví se především o dočasném zastavení provozu v porodnici v ivančické nemocnici, i když tamní ředitel Jaromír Hrubeš z takových zpráv příliš radost nemá.
„Ve skutečnosti je to pouze ta nejdramatičtější z několika možných verzí. Bohužel to maminky zbytečně znervóznilo,“ vadí Hrubešovi. Na tamním gynekologickoporodnickém oddělení pracuje pět lékařů. Výpověď na konci prosince podali dva z nich.
Dosud tam přicházelo na svět asi šest stovek dětí ročně. Pokud se nastávající matky spekulací o zavření polekají, může se porodnice vyprázdnit ještě dřív, než protestujícím lékařům vyprší výpovědní lhůta. „Provoz přitom momentálně dokážeme zabezpečit bez problémů. A nikde není psáno, že to bude po prvním březnu jinak,“ namítl Hrubeš.
Ve skutečnosti se možnost dočasného uzavření v důsledku lékařského exodu týká pravděpodobně i dalších nemocničních oddělení v kraji.
Konkrétní informace o ivančické porodnici z krizových plánů kraje podle všeho unikla spíš shodou okolností. Právě v Ivančicích navíc komplikace související s odchodem lékařů jedno z plánovaných omezení poskytované péče paradoxně dokonce zastavily. Kraj vzal totiž zpět nedávné rozhodnutí zrušit z úsporných důvodů v tamní nemocnici pohotovost. Kromě Ivančic kvůli tomu přestala od ledna fungovat i v Tišnově na Brněnsku a na Hodonínsku v Kyjově a Veselí nad Moravou.
Někteří odborníci to schválili jako nepopulární, ale užitečný krok. Mezi mnoha obyvateli obou měst ale vyvolal rozhořčení.
Teď si mohou na několik měsíců oddechnout. „Rozhodli jsme se, že nebudeme už tak dost těžkou situaci komplikovat. Minimálně do konce června proto ponecháme vše při starém,“ potvrdil Ryšavý.