jako jsou Alzheimerova nemoc a dalších zhruba 90 typů onemocnění postihujících zejména starší lidi.
Mnohé z nich jsou dědičné. Při oddělení patologie funguje už pět let Národní referenční laboratoř pro diagnostiku prionových onemocnění, mezi které patří například lidská podoba nemoci šílených krav.
„Na datum zprovoznění laboratoře molekulární medicíny jsme si museli počkat až do konce minulého roku. Bez přispění ministerstva zdravotnictví bychom totiž tuto finančně náročnou investici ve výši 20 milionů nemohli zvládnout,“ uvedl včera ředitel nemocnice Petr Malý.
Doplnil, že přibližně do roka bude laboratoř zjišťovat také některé skupiny onkologických nádorů. Stane se rovněž první ve světě, jež bude prověřovat dárce, zda nejsou nositeli prionového onemocnění.
„Transplantací se u nás provádí zhruba tisíc až patnáct set ročně. Riziko nakažení je sice velmi nízké, ale není nulové. Znamenalo by úmrtí pacienta,“ uvedl primář patologie a Národní referenční laboratoře František Koukolík.
Investiční náklady na zřízení laboratoře se podle Malého s největší pravděpodobností ve velmi krátké době vrátí. Již dnes dosahují tato pracoviště za použití standardních metod zisku téměř 42 milionů ročně, což je celková investice do tohoto projektu.
Pražský deník