Jeden a půl milionu korun platí blanenská nemocnice každý měsíc za částečný provoz zbrusu nového oddělení jednodenní chirurgické péče. Provádění laparoskopických operací a dalších drobných zákroků s ní totiž dosud nenasmlouvala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Pokud tuto službu v Blansku pojišťovna odmítne platit, je podle vedení města existence nemocnice ohrožena.
Pavilon jednodenní chirurgické péče stál padesát milionů korun. Jeho služby nemocnice částečně rozjela na začátku tohoto roku. „Celou tu dobu si chod jednodenní péče platí nemocnice ze svých peněz. Jde o jeden a půl milionu korun za každý měsíc. Pokud by pavilon jel naplno, vyžádal by si jednou tolik peněz,“ řekl starosta Blanska Lubomír Toufar s tím, že jednodenní chirurgii Všeobecná zdravotní pojišťovna neplatí, protože ji dosud nenasmlouvala. „Přitom když jsme s ní začali tak před třemi lety jednat, tvrdila, že k nasmlouvání dojde,“ dodal Toufar.
To vše potvrdil i místostarosta Jiří Crha. „Pokud pojišťovna jednodenní péči nenasmlouvá, je ohrožena existence nemocnice. Ta se může dostat do ztráty, pokud navíc bude muset snížit počet lůžek podle plánů Jihomoravského kraje nebo přijde o pacienty, kteří dojíždějí na čistění krve,“ upozornil.
Vyjádření ředitelky nemocnice Vladimíry Danihelkové se včera nepodařilo získat. Již dříve však sdělila, že v novém pavilonu lékaři budou operovat například křečové žíly, kýly, hemoroidy. Pustí se i do jednodušších laparoskopických operací v oblasti ortopedie do artroskopie, dále do jednodušších gynekologických zákroků a zákroků plastické chirurgie. „Pacienty po odeznění anestezie propustíme do domácího ošetřování ještě v den operace nebo nejpozději následující den,“ vysvětlila Danihelková.
Blanenští si však na gynekologické a ortopedické zákroky ještě počkají. Vedení nemocnice musí počítat s tím, že bude platit tento částečný provoz další měsíce. A pokud se Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodne jednodenní péči přece jen podpořit, nestane se tak v nejbližší době. „Se zástupci nemocnice stále jednáme. K nasmlouvání dosud nedošlo kvůli situaci ve zdravotnictví a také proto, že dosud nebylo dokončeno zlepšení systému lůžek v Jihomoravském kraji, na kterém se pojišťovna podílí,“ uvedla za VZP Radka Mistrová s tím, že se snad podaří tento plán v kraji dovést do konce ještě letos.
„Nemocnice Blansko nás navíc nikdy písemně neinformovala o plánech, že by postavila a vybavila pavilon za padesát milionů korun. Nemocnice také nikdy neobdržela písemný příslib o nasmlouvání jednodenní péče,“ dodala Mistrová.
Dále upozornila, že pojišťovna tuto službu podporuje. Smlouvu s nemocnicemi či jiným zařízením však podepíše vždy, až je vše hotové a jsou zajištěny přístroje, lůžka, lékaři i sestry.
Službu jednodenní chirurgické péče nemocnice nabízí zejména proto, aby jim ušetřila peníze. Tvrdí to ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.
„Aby došlo ke snížení nákladů, oddělení jednodenní péče většinou vznikají v nemocnicích, kde má chirurgie historii a kde je potřebné zázemí. V Blansku však museli postavit úplně nové prostory, aby mohli tuto službu nabízet,“ sdělil s tím, že drobné i vážnější operace přitom dosud prováděli lékaři v boskovické nemocnici. Tato služba byla tedy na Blanensku zajištěna „Rozdíl byl jedině v tom, že pacienti k nám nepřicházeli ráno a neodcházeli tentýž večer po operaci, což jednodenní chirurgie umožňuje. Na pacienty jsme dohlíželi a domů je propustili například druhý až třetí den,“ dodal Verner a upozornil, že lékaři na operačním sále v Boskovicích si poradí ve většině oblastech všeobecné chirurgie, traumatologie, gynekologie i ortopedie, výjimkou je plastická chirurgie.