Nemocnice řeší víc stížností na lékaře

5. 3. 2011 9:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacienti brněnských nemocnic nešetří chválou. Jenže ani kritikou. Některé brněnské nemocnice za minulý rok evidují o dvě třetiny víc stížností než předloni.


Už tam nikdy nepůjdu, napsala čtenářka Brněnského deníku Rovnost po své zkušenosti s lékařem z jedné z brněnských nemocnic. Kvůli jeho omylu nejdřív v lékárně zaplatila plnou cenu za injekce, které pojišťovna proplácí, tím ale její problémy neskončily. Lidí, kteří mají výhrady k přístupu doktorů, navíc přibývá. Nasvědčují tomu i počty stížností, které evidují brněnské nemocnice.

Nespokojená pacientka, jejíž jméno redakce zná, na stejného lékaře narazila i na poslední kontrole. „Nejdřív mě zavolal do ordinace, pak měale nechal i s berlemi stát a věnoval se přemisťování nábytku. Ignoroval mé sdělení, že mě noha bolí a pulzuje mi v ní. Řekl jen, že už na kontroly nemusím. O měsíc později mi jinde zjistili odvápnění kostí a další komplikace,“ uvedla čtenářka v e-mailu.
Podobné stížnosti stále častěji pročítá například ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. „Spíš než výtky ke kvalitě péče jsou to stále častěji výhrady k chování a komunikaci. A většinou se týkají mladých lékařů,“ potvrdil Kraus.

Nemocnice, která zaměstnává bezmála tisíc doktorů, předloni evidovala přes osmdesát stížností. V uplynulém roce už jich ale bylo víc než sto čtyřicet. Stejný vývoj hlásí například Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde pracuje asi poloviční počet lékařů. V roce 2008 zaznamenala jedenadvacet stížností, o rok později dvaatřicet. Loni jich bylo víc než pět desítek.

Jiní pacienti

Zhoršila se tak výrazně nemocniční péče? Zřejmě ne, zdaleka ne všechny stížnosti jsou opodstatněné. Především se změnil přístup pacientů. „Lidé se daleko víc ptají, nebojí se vyžadovat dobrou péči.
A ohradit se, pokud ji nemají,“ myslí si Kraus. Podobně to vidí i primář Vojenské nemocnice v Brně Tomáš Pešek.

„I když někdy jde opravdu jen o to, že se sestra špatně usmála,“ poznamenal Pešek.
I on potvrdil, že připomínek pacientů přibývá. Roli v tom podle něj hraje lepší informovanost lidí. A podle všeho i internet. Podat stížnost je totiž například díky elektronické poště daleko jednodušší. To samé ale platí pro ocenění. „Nejde to úplně ruku v ruce, ale roste i počet pochval,“ potvrdil Pešek. Poděkovat lékařům se chystá například i Věra Doležalová. „Ležela jsem na gynekologicko-porodnické klinice na Obilním trhu a tamní péči si nemůžu vynachválit. Nepotkala jsem jedinou neochotnou sestru nebo doktora. I když musím říct, že na lékaře se trochu zlobím za to, co dělali v posledních týdnech,“ řekla Brňanka v narážce na plánovaný odchod stovek doktorů z nemocnic.

Že po akci Děkujeme, odcházíme budou někteří pacienti k nemocničním lékařům méně shovívaví, potvrzuje i Luboš Olejár ze Svazu pacientů. „Dostali jsme dokonce žádosti o seznamy doktorů, kteří se do ní zapojili. Lidé za výzvou neviděli oprávněné volání po změně, ale spíš hrozbu. Chtěli se těmto lékařům vyhnout,“ podotkl Olejár.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?