Pojišťovny vypoví všem nemocnicím smlouvy a v průběhu příštího roku budou jednat o nových. Nemocnice se převážně obávají horších podmínek. V případě některých nemocnic by se mohlo stát, že jim pojišťovny smlouvy neobnoví, což by vedlo k jejich zániku.
Odbory pro změnu poukazují na možný dopad postupu pojišťoven na pacienty a zaměstnance dotčených nemocnic.
AČMN: Diktát do smluvních vztahů nepatří
Antimemorandum bude k podpisu předloženo i zástupcům krajů, měst a obcí. Občané se svým podpisem taktéž budou moci připojit.
Podle právníka AČMN Stanislava Fialy je podstatou antimemoranda vyjádření shody, že metody jednostranných kroků, ultimát a diktátů by ve smluvních vztazích být neměly.
Nemocnice jsou podle Fialy připraveny jednat o redukci některých lůžek. Změnám by ale měl předcházet konsenzus mezi všemi dotčenými stranami – tedy nejen mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi, ale i kraji, městy a obcemi, které jsou zřizovateli nemocnic.
Asociace možná stáhne žalobu
AČMN podala minulý týden k Městskému soudu v Praze žalobu na pojišťovny kvůli hromadné výpovědi smluv. Obrátila se také na antimonopolní úřad s žádostí, aby ochránil nemocnice před kartelovou dohodou pojišťoven.
Stanislav Fiala v pondělí uvedl, že když pojišťovny od hromadných výpovědí ustoupí a začnou o nových smlouvách a změnách v síti jednat, asociace žalobu stáhne. Přestane rovněž sbírat podpisy pod antimemorandum.
Na jednání o změnách v síti nemocnic se chtějí podílet také odboráři, aby ochránili pracovní místa pro své členy i zdravotní péči pro občany. „Rušení nemocnic by obrovským způsobem zasáhlo do zaměstnanosti v regionech, nedomníváme se, že by takto bylo možné řešit lůžkovou péči v Česku,“ shrnula šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.