V Británii uzavírají odpočinkové místnosti pro lékaře na noční službě v nemocnicích. Ředitelé zdravotnických zařízení tak reagují na novou směrnici Evropské unie o pracovní době, která omezila rozsah pohotovostních služeb pouze na 58 hodin týdně.
Informuje o tom server BBC News.
Tato změna vedla mnohé nemocnice k zavedení nočních směn, které trvají mnohdy 12-13 hodin.
„Nová direktiva sice celkový počet hodin snížila, ale třináctihodinové služby jsou pro lékaře na pozicích sekundářů i tak dlouhé. Měli by mít možnost si během této doby trochu odpočinout,“ uvedl doktor Andrew Roland z Britské lékařské asociace (BMA).
Dodal, že lékaři přijdou kvůli rušení těchto místností o důležitou možnost odpočinku během dlouhých služeb, což může mít vliv i na bezpečí pacientů.
Místnosti, které navazovaly na nemocniční pokoje, jsou nyní upraveny jako kanceláře nebo jsou prázdné, bez jakéhokoliv využití.
„Nerozumím tomu. Provoz těchto pokojů nemůže stát tolik peněz, a přesto se vedení nemocnic rozhodlo místnosti uzavřít. Vyzývám nemocnice k tomu, aby tyto pokoje ponechaly otevřené,“ poznamenal dr. Roland.
Britské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je věcí jednotlivých nemocnic, jakým způsobem budou novou směrnici o pracovní době implementovat. Mluvčí ministerstva ale dodal, že v žádném případě neměla být ohrožena péče o pacienty.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Jiří Fiedler, FN Plzeň
Sloužím UPS ve fakultní nemocnici a služby zvládám velmi těžko. Oproti Británii a většiny západních zemí je u nás množství sloužících lékařů a délka služeb v nemocnicích enormní - 24, resp. 48 hodin bez následného volna. Také u nás musíme sloužit bez omezení věku - v zahraničí to bývají většinou jen lékaři v přípravě - tedy zhruba do 30 let a u starších jen velmi občas příslužby doma na telefonu. Dlouhé služby člověka extrémně vyčerpávají, protože možnost souvislejšího odpočinku není. Oproti době před více lety, kdy tyto služby také existovaly, v tomto schématu poslední léta totiž výrazně přibývá počet ošetřených ve dne v noci (nejen díky zlepšení péče, ale i úbytkem funkčních LSPP a zneužíváním služby kvůli banalitám - proč ne, když je při jejím využití zcela bezplatná?) Považuji za nutné konečně se v této oblasti vyrovnat světu a zrovnoprávnit lékaře s ostatními profesemi - tedy buď pracovat na běžné směny (což jistě bude organizačně a finančně obtížné) nebo alespoň upravit režim služeb jako v jiných organizacích, kde se drží (např. hasiči atd.- kde před a po službě je volno!). Jednu větu závěrem - současnou zátěž při službách považuji za největší zápor tohoto mého povolání.
Leo Puszkailer
Jednoznačně souhlas s předchozím článkem, každý lékař, který je v praxi více než 10 let musí potvrdit dvě věci. Jednak že „za mlada“ zvládal služby daleko snadněji, jednak, že je nemožné, aby v profesi jako je lékařství,setrvával lékař po službě dál v nemocnici a poskytoval dále vysoce kvalitní péči.Nevím jak by se na to tvářili pacienti, že je operuje lékař, který je 24 hodin v práci. Dělení služby na práci přesčas a pohotovost je iluzorní a nesmyslné.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz