Nemocnice Šumperk otevřela v Zábřehu nová lůžka následné péče

7. 3. 2018 7:11
přidejte názor
Autor: Redakce
Budova bývalé zábřežské porodnice opět ožila. Nemocnice Šumperk v ní včera otevřela 23 nových lůžek komplexní ošetřovatelské péče. Díky desetimiliónové investici bude následná péče pro pacienty Olomouckého kraje zase o něco dostupnější. Do budoucna by chtěla Nemocnice Šumperk v bývalé porodnici počet následných lůžek ještě rozšířit.


„K myšlence otevřít další ošetřovatelská lůžka nás prakticky přivedla neustále rostoucí poptávka po tomto typu péče. Lůžka v naší nemocnici máme prakticky stále plná, proto nás napadlo otevřít další lůžka v budově bývalé porodnice a jsem rád, že se nám to i díky vstřícnosti zdravotních pojišťoven úspěšně podařilo,“ říká předseda představenstva Nemocnice Šumperk JUDr. Martin Polach s tím, že nemalý podíl na rostoucí poptávce po ošetřovatelské péči má i současný demografický vývoj v regionu.

Bývalá zábřežská porodnice je detašovaným pracovištěm ošetřovatelského úseku šumperské nemocnice. I v Zábřehu se bude personál soustředit na doléčení pacientů po proběhlém akutním onemocnění, úrazu či operaci, jejichž stav je klinicky stabilizovaný, ale vyžaduje ještě doléčení a ošetřovatelskou péči tak, aby se pacienti mohli vrátit zpět do domácího prostředí. „Oddělení se soustředí zejména na pacienty se ztrátou soběstačnosti, zhoršením mobility, poruchami výživy a hydratací, pacienty s chronickými ranami vyžadujícími pravidelnou ošetřovatelskou péči, kterou nelze zrealizovat v domácích podmínkách,“ vysvětluje hlavní sestra Nemocnice Šumperk Bc. Monika Žaitliková.

Dřív, než nemocnice do budovy nastěhovala nová lůžka ošetřovatelské péče, musela bývalou zábřežskou porodnici kompletně zrekonstruovat, dispozičně upravit a přizpůsobit imobilním pacientům. „Vyměnili jsme elektroinstalaci, vybudovali nový rozvod kyslíku pro pacienty, nainstalovali nový systém spojení pacient – sestra a všude jsme položili novou podlahu. Taktéž jsme museli vybudovat nové sociální zázemí pro klienty, a to jak ve variantě pro imobilní pacienty, tak i pro ty, kteří jsou schopni samostatného pohybu. Vybudovali jsme zde také denní místnosti pro personál, a to jak šatny, tak sociální zázemí. V budově jsme museli vybudovat také nový výtah,“ vyjmenovává jednotlivé kroky celkové rekonstrukce správce šumperské nemocnice Ing. Martin Pelnář.

Bývalá porodnice byla v Zábřehu postavena v roce 1961. V budově se otevřelo porodnicko-gynekologické oddělení, do kterého byl tehdy jmenován primář MUDr. František Valnoha. Ve funkci primáře pracoval až do konce roku 1978 a z porodnice vytvořil na tu dobu velmi moderní oddělení, na kterém dovedl k úspěšným specializačním zkouškám celou řadu lékařů i sester. V roce 1982 byla na dva roky budova uzavřena z důvodu nutných generálních oprav. Od roku 1984 spadala porodnice pod OÚNZ v Šumperku a to až do konce roku 1990, kdy byla budova zprivatizována společností M – Via Nova, která zde provozovala porodnicko-gynekologické oddělení až do roku 2004, kdy byl provoz porodnice ukončen. Budovu koupili manželé Rýznarovi, kteří v prostorách otevřeli ambulance a jednodenní chirurgii. V loňském roce odkoupil objekt od manželů Rýznarových Martin Polach prostřednictvím společnosti MAPO Reality, která patří do holdingu MAPO Group. Ta nemocnici prostory pronajímá. Nemocniční lůžka se tak vrátila do bývalé porodnice po více než 12 letech.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?