Také má za cíl napomoct předcházet těžkým úrazům dětí ukázkami konkrétních případů, řekl dnes novinářům Ladislav Plánka, přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FNB, kde se oddělení nachází.
Hlavním účelem projektu je sloučit více zraněných dětí a rodičů do jednoho místa, kde je možné na ně preventivně působit. „Na konkrétních případech dětí s úrazem lze veřejnosti, návštěvníkům nebo školákům ukázat, co se může stát, když si například dítě nevezme helmu. Zrovna tady máme případ chlapce, který spadl na kole a zlomil si nos,“ uvedl Plánka. Podle něj děti mnohdy nedbají na žádná upozornění, ale když uvidí konkrétní děti s „bolískami“, může to na ně zapůsobit a přinutit je k opatrnosti.
Lékaři také mohou díky pomůckám rodičům přesně ukázat, co například museli provést dítěti se zlomeninou ruky nebo jiným úrazem.
Nemocnice u Modrého hrocha vznikala od loňska nákupem vybavení a vytvořením sedmi speciálních pokojů pro rodiče s dětmi. I když v nemocnici už takové pokoje byly, ty nové jsou komfortnější a hlavně jsou rodiče obklopeni podobně postiženými dětmi a jejich doprovodem.
„Zlepšení komfortu pro naše malé pacienty a jejich doprovod je jedním ze strategických cílů naší nemocnice, abychom co nejvíce zmenšili jejich nepříjemné zážitky spojené s úrazem. Bez pomoci Nadačního fondu Modrý hroch by se nám to z ekonomických důvodů těžko podařilo,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Roman Kraus.
Nadační fond Modrý hroch vznikl v roce 2005 ve spolupráci s Klinikou dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FNB, které po celou dobu poskytuje největší podporu. Za téměř deset let získal fond přes 25 milionů korun. Polovinu tvoří dotace, zbytek nasbíral různými akcemi od koncertů, výstav až po golfové turnaje.
Slavnostního otevření se zúčastnil i patron fondu lyžař Ondřej Bank. „Sám jsem v nemocnici několikrát byl a vím, jak nepříjemné to je. Obzvlášť pro děti. A jelikož jsem i otcem, určitě takový projekt vítám,“ doplnil.