Materiál, který pracovní skupina tvořila od března 2009, mapuje pět oblastí: zdravotní péči, lidské zdroje, investice, ekonomiku a oblast plateb nebo komunikace se zdravotními pojišťovnami.
„Jde o určitou koncepci, ať už dlouhodobou nebo krátkodobou. Analýzou chceme naznačit, jak se bude nebo by mělo zdravotnictví v kraji vyvíjet,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).
Upozornil přitom, že skupina byla při tvorbě analýzy limitována zejména tím, že v ČR stále neexistuje jasná koncepce zdravotnictví. Podle Petry Tomanové, vedoucí krajského oddělení zdravotnictví, znamená profilace nemocnic výhodu pro pacienty i jednotlivá zdravotnická zařízení.
„Pro pacienta zejména v tom, že bude mít jistotu, že se ho ujme lékař se zkušenostmi s léčbou daného onemocnění a že nemocnice bude pro jeho případ vybavena nejlepší technikou. Pro zdravotnická zařízení bude výhodou, že budou mít finanční prostředky na nákup nejlepší techniky a také erudované a specializované lékaře,“ popsala Tomanová s tím, že při specializaci navíc nebude docházet ke zdvojení při nákupu přístrojů nebo velkých investičních akcí. „Finanční prostředky tak mohou být racionálněji využívány,“ doplnila Tomanová.
Kraj plánuje, že v každé z jeho osmi nemocnic zůstane zachována základní lůžková péče ve čtyřech oborech: interna, chirurgie, gynekologicko-porodní oddělení a dětské oddělení.
„V dalších oborech bude záležet na specializaci dané nemocnice,“ vysvětlila Tomanová a upozornila: „Nerušíme žádné obory. Specializovaná péče půjde i podle nabídky a poptávky na trhu. V každém případě není reálné si myslet, že všechny nemocnice budou poskytovat nejlepší péči ve všech oborech.“