K vyšetření stačí pár sekund a mnohem menší záření, řekl novinářům primář radiodiagnostického oddělení nemocnice Ladislav Endrych. Podobné přístroje mají v zemi jen další tři nemocnice.
„Nové CT umožňuje provádět vyšetření, která jsme dosud v Liberci dělat nemohli nebo jen omezeně. Umí například zobrazit srdeční tepny bez nutnosti invazivního katetrizačního vyšetření. Mnohem přesněji zobrazí průtok krve mozkem, což se uplatní zejména při diagnostice akutních cévních mozkových příhod,“ vyjmenoval přednosti nového přístroje Endrych. Vyšetřením na CT bude podle něj možné nahradit například nepříjemná invazivní vyšetření střev, ale také cév při zobrazení tepenných výdutí.
Nový přístroj má dva systémy snímání, které zaručují kvalitní zobrazení srdce a tepen s minimální dávkou záření pro pacienta, což je výhodou při vyšetření dětí nebo při preventivních vyšetřeních.
„Umožňuje skenovat pacienta s rychlostí 45 centimetrů za sekundu, což je výhodou zejména v traumatologii, kdy jde hlavně o rychlost,“ doplnil Vratislav Švorčík ze společnosti Siemens, která přístroj dodala. Pacienta 165 centimetrů vysokého dokáže přístroj nasnímat do pěti sekund, při snímkování plic není třeba zadržet dech.
Financovat nákup tak drahého přístroje pomohly největší krajské nemocnici evropské fondy, z 36 milionů korun na nákup přístroje a stavební úpravy poskytly 85 procent, zbytek zaplatí nemocnice. „Ze svých zdrojů bychom si tak drahý přístroj mohli jen těžko dovolit,“ řekl generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. Nový přístroj znamená podle něj velký posun v diagnostice pacientů a nebude už muset na některá složitější vyšetření odesílat pacienty na CT do Jablonce.
Nemocnice v Liberci slouží nejen obyvatelům Libereckého kraje, ale traumatologie či neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Od Nového roku se sloučila s Panochovou nemocnicí Turnov a vzniklo tak zdravotnické zařízení s 1140 lůžky. V Liberci slouží pacientům dvě CT, další je v Turnově. Ročně se v Liberci provede tolik vyšetření, že by uživili i třetí přístroj.
„Naše CT jsou podle techniků nevytíženější v Česku,“ řekl Endrych. Loni tu provedli 24.474 vyšetření, což je v průměru 67 denně včetně svátků a víkendů. „Předpokládáme, že na novém přístroji provedeme do konce roku 8000 až 10.000 vyšetření,“ dodal primář.