Nemocnice v Pardubickém kraji se dál propadají do ztrát

21. 2. 2007 8:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocnice zřizované Pardubickým krajem se dál propadají do ztrát. Podle krajského radního pro zdravotnictví jsou potíže nemocnic způsobené zejména povinným zvýšením platů, které nařídil stát, a novým zákoníkem práce...


„Jde o částku mezi 200 až 300 miliony korun. Dramaticky do toho vstupuje zákoník práce a povinnost navýšení mezd bez patřičného navýšení příjmu od zdravotních pojišťoven. Pro zdravotnická zařízení je to velká rána,“ řekl ČTK Janeček.

Nemocnice se zatím snaží obejít ustanovení zákoníku práce o omezení přesčasů zdravotníků uzavíráním souběžných dohod o pracovní činnosti.

Pardubický kraj se loni definitivně rozhodl, že své nemocnice přemění na akciové společnosti. Tím by se vyhnul v budoucnu diktátu státu, který v minulých letech několikrát nařídil zvýšit platy lékařů.

Transformace je naplánována na polovinu tohoto roku. Kraj slibuje, že dodavatelům léků a zdravotnického materiálu zároveň uhradí alespoň část peněz, které jim nemocnice dluží, jinak by riskoval, že na ně firmy dají žádost o vyhlášení konkurzu.

„S přechodem na akciové společnosti bude spojena i částečná úhrada transformačních nákladů. Ty budeme muset zaplatit z úvěru,“ uvedl Janeček.

Pardubický kraj zřizuje pět nemocnic s akutní lůžkovou péčí. V roce 2005 se žádná nevymanila z červených čísel. Největší Krajská nemocnice Pardubice dosáhla při více než miliardových výnosech hospodářského výsledku minus 10,554.290 korun, a prohloubila tak svůj kumulovaný hospodářský výsledek na minus 57,511 milionu korun.

Mezi minus 11 až minus 14 miliony korun se loni pohybovaly také ztráty dalších čtyř nemocnic v Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?