Lékaři třebíčské nemocnice se dnes večer sejdou na prvním „veselém a sdružovacím“ plese, zatímco jejich pacienty sužují obavy.
A mají k tomu důvod. Z více než osmi desítek lékařů z třebíčské nemocnice, kteří ohlásili odchod v rámci akce Děkujeme, odcházíme, vzali do včerejšího dne svou výpověď zpět pouze dva. Nemocnici by tak od března chyběla více než polovina lékařského personálu.
„Chtěl jsem se v třebíčské nemocnici objednat na kontrolu a zjistil jsem, že lékař čerpá dovolenou. Objednali mě na termín po 1. březnu. Jenže nikdo neví, zda tam ten lékař pak vůbec bude,“ ustaraně konstatoval Ivan Mužík z Třebíče.
Mnohé nemocnice v důsledku situace s lékařskými výpověďmi už plánují od pondělí 14. února přestat přijímat pacienty na některé plánované operace. Jak je tomu v Nemocnici Třebíč, přiblížil její ředitel Leoš Dostál: „Uvažujeme o této alternativě v některých případech, a nemůžeme vyloučit, že to od pondělí začneme praktikovat také. Jedná se zejména o ortopedické výkony charakteru totální endoprotézy, výměny kyčelního či kolenního kloubu nebo dlouhodobě plánované operace v oblasti všeobecné chirurgie.“
Jaký rozsah péče a jaký objem lůžkového fondu by byla zdejší nemocnice schopna zvládnout se zúženým týmem, pakliže se většina výpovědí lékařů naplní? Ředitel Dostál se svěřil: „Za předpokladu, že budou lékaři práce schopni, nebudou si chtít vybrat dovolenou nebo nebudou mít důvod nenastoupit do zaměstnání, pak bychom byli schopni provozovat zhruba polovinu lůžek. Zavřít bychom museli například dětské oddělení, neurologii, ORL. Naopak situace by se neměla dotknout léčeben dlouhodobě nemocných.“
Situace je už tak dost vyhrocená
K otázce nakolik může jako šéf nemocnice splnit některé z požadavků lékařů, poznamenal: „Počítáme s tím, že pokud bude dodržen slib, že přijdou peníze na zvýšení platů lékařů, tak je použijeme pouze na platy lékařů.“
V průběhu hromadných výpovědí lékařů nastoupili do třebíčské nemocnice i noví doktoři. „Přijali jsme tři lékaře a dva by měli přijít v březnu. Jeden z nich je z Ruska a jeden je z Ukrajiny. Jde ale o doplnění stavu, nikoli o náhradu za odcházející lékaře,“ zdůraznil ředitel. Kvůli stálému nedostatku lékařských specialistů nemocnice inzeruje. Pokud se lékaři přihlásí zpět o své místo, ředitel Dostál tvrdí, že je přijme všechny.
„Stávající situace je už natolik vyhrocená, že k tomu nebudeme přispívat další selekcí a dalším podmiňováním. Chceme zajistit hlavně péči v nemocnici,“ objasnil.
Zda se neobává, že by neměl v březnu kam do nemocnice poslat rodičky, se Deník zeptal třebíčského gynekologa Jiřího Mužíka. Ten se zamyslel: „Myslím si, že někdo ty maminky vždycky musí odrodit, to vždycky bylo, i když se pražské nemocnice vymlouvaly, že neporodí, musí porodit, na to je zákon. Pokud mám dobré informace, tak z oddělení gynekologie třebíčské nemocnice nejsou výpovědi, jediný zádrhel by byl hromadný odchod lékařů z ARO. A to se podle mne dá řešit tím, že je zastoupí vojenští lékaři - anesteziologové a bylo by to v pohodě.“
K tomu zavzpomínal na situaci, když pracoval v třebíčské nemocnici na porodním oddělení: „S primářem Chmelíčkem jsme tam byli jednou sami dva celý týden a zvládali jsme to taky.“
Pomoc armády by přivítal
Obdržela-li nemocnice nabídku pomoci od armády, ředitel nemocnice komentoval: „Žádnou nabídku od armády nemáme. Ze sdělovacích prostředků vím, že se aktivizují kapacity. Prostorových je dost. Potřebujeme personál. Přijde-li 30 - 40 armádních lékařů na místa anesteziologů, pediatrů a nefrologů, budu armádě děkovat.“
Na dotaz Deníku, zda se ředitel vypraví večer na první veselý a sdružovací ples třebíčské nemocnice, odpověděl: „Samozřejmě, že se zúčastním plesu, protože jsem optimista. Chci dát najevo, že věřím, že tato nemocnice zažívá nepříjemnou etapu, která však není žádným fatálním koncem nemocnice s bohatou a dobrou historií.“