ČTK to při slavnostním otevření centra řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.
Biologickou léčbu těmto pacientům od roku 2004 poskytovala liberecká nemocnice. Prostory ale kapacitně nestačily a nebylo možné je rozšířit. Proto se centrum přemístilo do turnovské nemocnice, která je s libereckou spojená od ledna 2014. „Zatím vždy, když se restrukturalizuje nějaká nemocnice, tak se oddělení zavírají. Já jsem moc rád, že u nás v Turnově naopak nové oddělení otevíráme. Navíc personálně i přístrojově perfektně vybavené,“ uvedl lékařský náměstek turnovské nemocnice Martin Hrubý.
Centrum vzniklo ve třetím patře přestavbou bývalého novorozeneckého oddělení a rekonstrukcí endoskopického pracoviště. Krajská nemocnice Liberec na vybudování centra v Turnově získala dotaci 8,2 milionu korun od ministerstva zdravotnictví, zbytek zaplatila ze svého. Stavební úpravy stály 10,5 milionu korun, nábytek 862.000 Kč a technika 9,4 milionu korun. V centru jsou dva endoskopické sálky, dospávací pokoj, prostor pro biologickou léčbu se třemi lehátky a pěti aplikačními křesly.
Léčba pacientů s nespecifickými střevními záněty je velmi náročná, obtížné je už pouhé zjištění choroby. „Každý pacient je originalita. Veškerá léčba je u každého pacienta speciálně šitá na míru, jak konzervativní, to znamená léková i biologická, tak i chirurgická,“ uvedla již dříve gastroenteroložka Lenka Nedbalová. Ta vedla gastroenterologické centrum pro biologickou léčbu v Liberci a nyní se stala primářkou IBD centra v Turnově. Lékaři v Liberci měli v péči asi 1000 pacientů, nejčastěji jim bylo mezi 20 až 30 lety. Biologickou léčbu tam ročně absolvovalo 120 až 140 lidí.