Žádají premiéra Paroubka o schůzku
Takové jsou hlavní závěry několikahodinového jednání Asociace českých a moravských nemocnic, které se konalo včera v Praze. Nemocnice se domnívají, že nová cenová vyhláška, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví pro 2. pololetí letošního roku, by znamenala, že dostanou za akutní péči o tři procenta méně a za péči o dlouhodobě nemocné o 13 procent méně.
„Tím se zhorší dostupnost zdravotní péče, nemocnici budou opouštět potřební odborníci, mnohé léky nebudou k dispozici, omezí se použití i moderních materiálů a dojde ke snížení úrovně stravování pacientů,“ píše se v prohlášení rady asociace.
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která se jednání zúčastnila, uvedla, že jednou z možností je takovou vyhlášku vůbec nevydat. „Jsem tady proto, abych o změnách diskutovala.
Nic není rozhodnuto. Nesdílím názor asociace o snížení kvality a dostupnosti péče. Ta by měla probíhat jako dosud a být kvalitní. Vše bude záležet na tom, jak uspěji se stabilizačními opatřeními ve vládě,“ řekla Emmerová.
Dodala, že jestliže stát zvýší pojistné za osoby, za které ho platí, jak navrhuje v rámci 19 opatření k finanční stabilizaci resortu, pak „by bylo vše v pořádku a bylo by možné si i leccos dovolit“. Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková podpořila Emmerovou.
„Stát platí pojistné za 5,5 miliónu obyvatel, hlavně za důchodce a děti. Jeho podíl na celkových financích ve zdravotnictví se proti dřívějšku zmenšil z 28 na 21 procent. To představuje přibližně 78 miliard, které zdravotnictví mohlo mít, pokud by tento poměr zůstal zachovaný,“ řekla Musílková. Zároveň se ale ohradila vůči nemocnicím. Jejich slova o omezení péče bere jako nátlak.
„Nemocnice umějí nakupovat péči levněji, nemusejí pokládat pacienta na lůžko, když je možné ambulantní ošetření, které je levnější,“ popsala. Další kolo jednání mezi premiérem, pojišťovnami a lékařskou komorou má být v pátek u premiéra.
Polovina lékáren je prý ohrožena
Varovný prst zvedli včera i zástupci lékáren. „Přes polovinu všech lékáren v Česku je v tuto chvíli zásadním způsobem ohroženo ve svém provozování,“ uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Důvodem jsou opožděné platby od zdravotních pojišťoven.
Dočasným řešením je podle lékárníků a dodavatelů léčiv návrh ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, aby vláda dala Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) 3,8 miliardy korun. Stát by tak uhradil část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky. Kabinet by měl přitom návrh projednat do dvou týdnů.
Právo, Václav Pergl
^
Část usnesení shromáždění nemocnic k záměru snížit úhrady:|
|
Shromáždění delegátů Asociace českých a moravských nemocnic, sdružující 142 nemocnic, za přítomnosti předsedů Asociace nemocnic ČR, Sdružení fakultních nemocnic a Sdružení soukromých nemocnic ČR, přijalo následující usnesení:
Shromáždění delegátů:
1. Vyslovuje: zásadní nesouhlas se záměrem Ministerstva zdravotnictví snížit výši úhrad zařízením ústavní péče proti úrovni dosažené v 1. pololetí 2005 úhradovou vyhláškou na 2. pololetí 2005
Protestuje:
- proti skutečnosti, že na úrovni předsedy vlády ČR jsou
vedena jednání o výši úhrad ve zdravotnictví s představiteli pouze jedné skupiny poskytovatelů zdravotní péče, zatímco úhrady zařízením ústavní péče představujícím téměř 50 % zdravotní péče poskytované v ČR nejsou předmětem jednání a jejich zástupci nemají možnost zúčastnit se jednání
- proti skutečnosti, že na těchto jednáních se jedná o podstatném zvýšení úhrad ambulantním lékařům a mlčením je přecházen záměr úhrady nemocnicím snížit
Žádá:
a) ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou o nevydání úhradové vyhlášky na 2. pololetí 2005 a zachování výše úhrad zařízením ústavní péče dosažené v 1. pololetí 2005 tak, jak stanoví § 17 odst. 7 zákona č. 48/1997 Sb.
b) předsedu vlády Jiřího Paroubka
- o podporu zachování výše úhrad zařízením ústavní péče
dosažené v 1. pololetí 2005
- o přijetí představitelů asociací a sdružení nemocnic v
ČR k vysvětlení situace ve zdravotnictví a v nemocnicích zvláště
- o umožnění účasti představitelů nemocnic a dalších zařízení ústavní péče na jednáních o podstatných otázkách zdravotnictví v ČR
c) odborové organizace ve zdravotnictví o podporu úsilí zajistit důstojné podmínky pro poskytování zdravotní péče zdravotnickými pracovníky a pro naplnění jejich poslání v péči o pacienty
d) organizace pacientů a pojištěnců o podporu proti pokusu snížit výši úhrad zdravotních pojišťoven za péči poskytovanou v nemocnicích a v dalších
zařízení ústavní péče a tím i úroveň této péče
Upozorňuje občany České republiky, platící nemalé částky na veřejné
zdravotní pojištění, na záměr snížením úhrad zdravotní péče v nemocnicích, léčebných ústavech a v léčebnách dlouhodobě nemocných, který nemá obdoby od listopadu 1989, snížit úroveň a dostupnost zdravotní péče u nejvážnějších a dlouhodobých onemocnění
Zdroj: ČTK
|