Solární panely, zejména pro výrobu teplé užitkové vody, se ještě tento rok objeví na střechách ústecké Masarykovy nemocnice. Právo o tom informoval její mluvčí Karel Krois.
Půjde o sedm solárních systémů umístěných na budovách nemocnice v areálu na Severní Terase. Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda pak bude druhotně využívat ztrátové odpadní teplo, jehož velké množství dnes vzniká v prostorách nemocniční výměníkové stanice.
Oba tyto ekologické systémy přispějí k úsporám energie a zároveň budou maximálně šetrné k životnímu prostředí.
Jedná se o zatím největší projekt Masarykovy nemocnice, který bude čerpat prostředky z evropských fondů. Celkový rozpočet projektu činí více než třicet miliónů korun a z převážné části bude hrazen právě z prostředků evropských strukturálních fondů.
Masarykova nemocnice k tomu již v roce 2005 zřídila samostatné oddělení koordinace projektů, které se soustřeďuje na získávání dotačních prostředků z evropských, ale i jiných zdrojů.
„Projekt jsme připravovali od roku 2005, s prvním podnětem přišel ředitel nemocnice Tomáš Indra, jeho nápad dobře zapadal do schválené priority podpory obnovitelných zdrojů. Využili jsme tenkrát příležitosti požádat o grant z operačního programu Infrastruktura,“ přibližuje začátky projektu Tomáš Pohořský, který jako vedoucí oddělení koordinace projektů Masarykovy nemocnice jeho přípravu zajišťoval.
Zkušební provoz příští rok
V roce 2006 byla snaha o prosazení projektu úspěšně završena rozhodnutím ministerstva životního prostředí o přidělení grantu, které umožnilo odstartovat vlastní realizaci projektu.
To ovšem zdaleka ještě neznamenalo instalaci solárních panelů - ta by měla začít až v druhé polovině letošního roku. V současné době je již zpracována projektová dokumentace a připravuje se výběr dodavatele stavební části.
„Půjde-li vše podle plánu, měla by přípravná fáze skončit v závěru letošního června. Následovat bude vlastní instalace solárních panelů, zahájení zkušebního provozu pak předpokládáme na jaře roku 2008,“ dodává koordinátor Pohořský.
Projekt bude mít pro Masarykovu nemocnici značný ekonomický přínos. Potřeba teplé užitkové vody je zde poměrně vysoká, její výroba je dosud zajišťována pouze využitím klasických energetických zdrojů. To se pomocí tohoto projektu radikálně změní ve prospěch životního prostředí neohrožujících technologií - solárních panelů.
Nemocniční výměníková stanice musí být, vzhledem k přehřívání jejích prostor, neustále ochlazována ventilací teplého vzduchu do venkovních prostor.
Vzniká zde velké množství ztrátového tepla. To zase využije pro výrobu energie moderní tepelné čerpadlo.
Ústecký kraj se řadí mezi oblasti v ČR nejvíce postižené znečištěním ovzduší.
Zlepšování jeho kvality i prostřednictvím aktivních opatření v oblasti energetiky je proto mimořádně důležité a patří mezi priority strategie rozvoje Ústeckého kraje i města Ústí nad Labem.
„Náš projekt je prvním svého druhu v České republice v nemocnici tohoto typu. Přispěje nejen ke snížení emisí skleníkových plynů, ale také k další propagaci využívání obnovitelných zdrojů energie v podobných zařízeních,“ uzavírá ředitel Masarykovy nemocnice Tomáš Indra.
Právo