Nový zákoník působí problémy například ve zdravotnictví a hlavně tam, kde se nepřetržité služby řešily až dosud většinou jako práce přesčas.
„Samozřejmě i nám přinesl zákoník práce určité komplikace. Zejména v oblasti čerpání přesčasů při zajištění služeb,“ uvedl včera Petr Landa, ředitel lounské nemocnice. Avšak problémy je soukromá nemocnice schopna řešit tak, aby byl plně zajištěn její provoz.
„Nedostatek lékařů, zejména v určitých odbornostech, je však v současnosti bohužel obecným jevem celého zdravotnictví České republiky a to bez ohledu na dopady nového zákoníku práce. I my se již delší dobu snažíme získat zejména kvalifikované internisty. Bohužel sehnat takové odborníky je téměř nemožné,“ řekl Landa.
Ani podbořanská Nemocnice Medicina nemá s novými pracovně právními předpisy problémy. „Na nová pravidla, jež přináší nový zákon s počátkem letošního roku, jsme se s dostatečným předstihem připravili,“ uvedl ředitel Mediciny MUDr. Pavel Buňata.
Jak dále upřesnil, slouží podbořanská nemocnice výhradně jako zařízení následné péče, nezajišťuje tedy akutní léčebnou péči a neprovozuje ani akutní nemocniční lůžka. „Z tohoto důvodu u nás může pracovat jakýkoliv lékař s libovolnou specializací, což nám umožnilo naplnit stavy lékařů na potřebný počet,“ vysvětlil ředitel Buňata.
Změna se dotkla také Žatce
Také v Nemocnici Žatec se podařilo s počátkem nového roku a s platností zákoníku práce dodržet literu zákona. „Uzavřeli jsme s lékaři nové pracovní smlouvy, které jim zaručují po službě i náležitý odpočinek,“ uvedla včera na dotaz Deníku ředitelka nemocnice v Žatci Zdeňka Hauswirthová.
Žatecký a Lounský deník
Související články
Nemcnice musejí obejít nový zákon