Nemocnice zpřísňují kontroly

5. 12. 2006 8:49
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocnice v Brně a na jižní Moravě zpřísňují bezpečnostní opatření na všech odděleních a připravují kontroly podávaných léků a zaměstnanců. Případ sedmi vražd z havlíčkobrodské nemocnice ukázal, že pacienty nestačí chránit jen před nezvanými návštěvníky, ale také před lidmi, kteří je ošetřují a podávají jim léky...


Brno -

„Je to otázka výběru zaměstnanců a jejich školení. Vedoucí lékaři všech oddělení musí důsledně sledovat a prošetřovat nejasná úmrtí,“ upozornil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Roman Kraus, který o bezpečnosti pacientů jednal s lékaři na včerejší poradě. S tím, že pochybení pracovníků lze předejít jejich pečlivým výběrem, souhlasí radní Jihomoravského kraje František Adamec. „Ředitelé nemocnic by také měli usilovat o certifikáty kvality, které ukazují i na kvalitu ošetřovatelů,“ uvedl Adamec.

V nemocnici v Kyjově začali prověřovat, jaké množství rizikových léků bylo v letošním roce vydáno. „Nejde jen o heparin. Provedeme namátkovou kontrolu pacientů, kterým byly podány léky, jejichž nevhodné užití by mohlo mít fatální následky,“ uvedl ředitel nemocnice Igor Kalix. Nemocnice totiž má přesné seznamy jmen a vyzvednutých medikamentů. „Takové léky by nemělo být možné ulít a dál používat,“ dodal Kalix. Boskovická nemocnice chce klást větší důraz na kvalifikaci sester a lékařů.

„Tím podávají důkaz o tom, že jsou schopni nejlépe pracovat v určitém oboru,“ uvedl jednatel nemocnice Jaroslav Černý. S jinými změnami a zpřísněním bezpečnostních opatření počká nemocnice na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. „Musíme posoudit, zda se jednalo o systémovou chybu, a podle toho doporučíme nemocnicím, jak postupovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Kamery po vzoru nemocnic na Vysočině do nemocnic na jihu Moravy ředitelé namontovat nechtějí. Natáčet by totiž musely nejen zaměstnance, ale i pacienty. „Kamery nejsou vhodným řešením. Narazíme na ochranu osobnosti pacientů. Nejsou řešením, protože z obrazu stejně nepoznáme, co zdravotník pacientovi aplikuje za lék,“ myslí si ředitel Kraus.

Nemocniční oddělení, ve kterých se léčí pacienti v ohrožení života, se proto mění v nedobytné pevnosti. Organizace na odděleních ARO a jednotkách intenzivní péče je jiná než na pokojích s běžnými lůžky. „Například klinika ARO je uzavřená a bez vědomí personálu se k pacientům nikdo nepovolaný nedostane,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Potvrzují to i v nemocnicích v Kyjově a Hodoníně. „Pokud chce někdo vstoupit, musí zazvonit.

Sestra posoudí, zda příchozí vpustí dovnitř,“ tvrdil ředitel hodonínské nemocnice Pavel Baláš. O to, aby se nikdo nedostal do břeclavské nemocnice, se stará bezpečnostní agentura. Dveře na všech odděleních jsou zavřené, otevírají se pouze v návštěvních hodinách. Ředitelka Vladimíra Danihelková považuje vraždy v havlíčkobrodské nemocnici za kriminální čin století. „Sotva se s nimi dá bojovat dopředu. Proti vlastním lidem se těžko dělají preventivní opatření. Je to jako s teroristy, nikdy nevíte, kdy to přijde,“ domnívá se Danihelková. Krajský úřad i nemocnice řeší ročně, i přes veškerá opatření, desítky stížností na poskytování zdravotní péče. „Valná většina stížností jde na vrub chování personálu, než na chybné postupy lékařů. Ale i ty se stávají,“ přiznal krajský radní František Adamec.

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ V NEMOCNICÍCH NA JIŽNÍ MORAVĚ

- nemocniční oddělení jsou uzamčena, dveře opatřeny zvonkem, otevřeno je jen v době návštěv

- na ARO a jednotkách intenzivní péče funguje nepřetržitá služba školeného personálu, vstup osob posuzuje personál

- léky vydávané pacientům jsou pod kontrolou, nemocnice vedou seznamy

- u Svaté Anny v Brně podepisuje personál každé ošetření či podání léků

- břeclavskou a brněnské fakultní nemocnice hlídá bezpečnostní agentura

- v Kyjově prověřují objem léků podaných za tři čtvrtě roku

- zpětná kontrola nejasných úmrtí

- zavádění certifikátů kvality poskytované péče

GÁBINA PERINGEROVÁ, Regionílní deníky

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?