Lékaři ovšem nastávající matky ujišťují, že se nemají čeho bát a péče o ně a jejich děti zůstane na stejné úrovni jako nyní. „Liberecká nemocnice si s tím poradí. Lékaři počet rodiček zvýšený asi o 100 zvládnou, aniž bychom museli nějak personálně posilovat nebo měnit chod oddělení. Jde o stav, kdy přibude celkově jeden porod za tři dny, což není žádná dramatická situace,“ uklidňuje veřejnost Pavel Novák, liberecký radní pro oblast zdravotnictví.
Opakuje se situace z roku 2009
Shodně vidí situaci i personál porodnice. Vrchní sestra gynekologicko – porodnického oddělení Krajské nemocnice Liberec Zuzana Paukertová soudí, že se může opakovat situace z roku 2009, kdy ukončila provoz frýdlantská porodnice a nemocnice v Liberci si s tímto stavem také uměla poradit. „Ročně odrodíme nějakých 1700 porodů, stovka navíc pro nás nebude činit výrazný problém,“ řekla Deníku Paukertová. Přesto je zcela zjevné, že podmínky v liberecké porodnici budou nemilým překvapením pro rodičky z Turnovska, které byly zvyklé na komfort malé provinční porodnice, kde na jednom pokoji byly ubytovány nejvíce dvě matky.
V Liberci jsou podle aktuálních údajů naší redakce na 11 pokojích ubytovány průměrně tři ženy, některé pokoje musejí mít dokonce přistýlku, takže v mnoha případech se na jedné místnosti sejdou i čtyři matky. Nemocnice je schopna ubytovat naráz celkem 29 matek, v Turnově se jich naráz málokdy sešlo více než 10. „Nechce se mi rodit v nějaké velké porodnici daleko od Turnova, kde to jde jak na běžícím páse. Vzhledem k tomu, že chodím na ambulanci do turnovské nemocnice, tak i lékaři znají můj zdravotní stav, což mi Liberec nenabídne,“ posteskla si Marcela Pařízková, jedna z odpůrkyň uzavření turnovské porodnice.
Porodnice končí
Ona, ani další nespokojenci z řad veřejnosti však nemají na výběr – porodnice v Turnově trpí dlouhodobě neduhem všech malých nemocnic: má malou zásobu krve, nepracuje zde dostatek porodníků, kteří by byli schopni ošetřit komplikovaný porod, a není zde k stálé dispozici cévní chirurg. VZP jde navíc cestou, kdy vzdělávání nových doktorů je možné jen ve velkokapacitních porodnicích, které jsou schopny zajistit dostatečnou praxi. Turnovská porodnice se svými 400 porody ročně toto kritérium nemůže splnit. Poslední tečku za vším udělali i sami porodníci, kteří odmítli ve stávajících podmínkách pracovat a vymínili si, že v případě přijetí nových porodníků, kteří by podstav doplnili, z pracovního poměru odejdou. Nemocnici tak nezbývá nic jiného, než provoz porodnice k 11. březnu ukončit. Ředitel turnovské Panochovy nemocnice Tomáš Sláma si myslí, že 400 rodiček, které v následujícím roce přijdou o možnost rodit v Turnově, si rozeberou okolní nemocnice v Liberci, Jablonci nad Nisou, Jičíně a Mladé Boleslavi. „Z Turnova je to do všech těchto porodnic zhruba stejně daleko, z čehož usuzuji, že se všechny porody rovnoměrně rozdělí mezi všechny nemocnice,“ uvedl Sláma.Ani to ale veřejnost příliš neuklidnilo. „Co budu dělat, když pojedu rodit do Liberce a porodím na dálnici? To abych radši nerodila v zimě,“dodává s hořkostí odpůrkyně uzavření turnovské porodnice Marcela Pařízková.