Se ztrátou 12 milionů korun hospodařila loni Domažlická nemocnice, a. s. V této sumě nejsou započítány odpisy, které akciová společnost musela provést ve staré budově a které činily 6,2 milionu Kč.
Co vlastně způsobilo, že se nemocnice dostala do červených čísel?
„Náklady na vodu, plyn a elektrickou energii oproti těm ve staré nemocnici stouply o 95 %. Problém spatřuji v tom, že jsou nemocnice financovány paušálem, což je historický paušál z roku 1997. Nejsou placeny za skutečnou péči, kterou poskytují,“ říká ředitelka Alena Vyrutová.
Nemocnici proto nepomohlo, že vloni poskytla péči většímu počtu pacientů, než tomu bylo v nemocnici staré. „Jen dětí se vloni oproti roku 2005 narodilo o stovku více, měli jsme téměř 500 porodů. Ale nebylo to zdravotními pojišťovnami zohledněno. Je to bolest financování nemocnic,“ dodává Vyrutová s tím, že v rozlehlém objektu nelze ušetřit podstatnější částku.
„Rozjezd nové nemocnice nebyl snadný a nedostali jsme na něj ani korunu. Stará a nová nemocnice - to je nebe a dudy, museli jsme zvýšit i počty pracovníků, a to hlavně pomocného a středního zdravotnického personálu. Ceny elektřiny a plynu neustále stoupají, vzrůstají i ostatní náklady, bohužel ne tak příjmy nemocnic. Vloni činily náklady na provoz zhruba 163 milionů korun,“ vysvětluje ředitelka nemocnice.
Jak na situaci nemocnic pohlíží radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví?
„Musí se zásadním způsobem změnit jejich financování. S nedostatky v souvislosti s paušálními platbami se potýká každá nemocnice. Reformu představuje nový ministr zdravotnictví a přepokládá, že nemocnice nebudou v budoucnu dostávat paušál, nýbrž peníze podle kvality a objemu péče. Komfort v nové domažlické nemocnici něco stojí, velkým problémem je, že proti nákladům nejsou při současném financování odpovídající příjmy,“ uvádí krajský radní Pavel Karpíšek s tím, že reforma je nezbytná.
Náklady na provoz se zdvojnásobily, platby pojišťoven nikoliv
Milena Cibulková, Domažlický deník