V tuto chvíli je pro nemocnici zásadní, aby měla statutárního zástupce, který za ni může vystupovat navenek poté, co staré vedení téměř kompletně odstoupilo. Kdy bude známo jméno nového ředitele, může být otázkou několika hodin, ale také dnů. Legislativa termín přesně nestanoví.
„Je to čistě věc představenstva, do toho jim nemůžeme mluvit,“ potvrdil včera krajský radní a zároveň předseda dozorčí rady nemocnice Pavel Novák.
Představenstvo tak už dneska může zvolit ředitelem člověka ze svého středu. Ve hře je například pražský neurolog Zdeněk Konrád, specialistka na řízení nemocnic Danka Kaššovicová, biochemik a zároveň děkan 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity Tomáš Zima, biochemická inženýrka Aniko Špičková a právník Josef Skácel.
Jako o horkém kandidátovi se spekulovalo právě o prvně jmenovaném Zdeňku Konrádovi. Vzhledem k tomu, že má dosud své vlastní pracovní závazky v Praze se pravděpodobnost snižuje, což nepřímo potvrdil i radní Novák. „Funkce ředitele vyžaduje práci na plný úvazek,“ řekl Novák. Další možností je varianta oddělených funkcí.
To znamená, že by ředitele nevolili ze svého středu, ale na funkce by vypsali výběrové řízení. Ve hře jsou ovšem i tři bílá místa dosud nezvolených členů devítimístného představenstva, kam může být dozorčí radou, tvořenou převážně členy ČSSD včetně hejtmana Stanislava Eichlera, zvolen prakticky kdokoliv.
Nové vedení prý vývoj neovlivní
Kromě samotný post generálního ředitele půjde také o funkce ekonomického, technického a lékařského náměstka. Poslední jmenovanou funkci bude zatím až do nové volby vykonávat Miroslav Baader, který jako jediný z původního představenstva neodstoupil. Podle bývalého ředitele Nečesaného je zachování této funkce v přechodném období důležité pro vnitřní chod nemocnice a pacienty.
Ať už ale podle radního a člena dozorčí rady Pavla Nováka bude funkci ředitele zastávat kdokoliv, nemělo by to poškodit nastavenou linii krajské nemocnice, která si během posledních let vybudovala pozici špičkového zařízení z řadou akreditovaných pracovišť.
Podle radního Nováka by se změny ve vedení rozhodně neměly dotknout plánované modernizace zdejšího neurocentra, investice z evropských fondů za řádově 29 milionů korun.
„Je tu i stále nastolená otázka diskutovaného heliportu či vybudování urgentních příjmů. Žádné drastické změny se rozhodně neplánují,“ řekl včera odpoledne Pavel Novák.
Vedení nemocnice v čele s ředitelem Luďkem Nečesaným odstoupilo na základě vzájemné dohody v polovině února.
Důvodem bylo podle Nečesaného dokončení úlohy krizového manažera, únava a potřeba posunout se dopředu. Tak zněla oficiální verze.
O odstoupení ředitele se spekulovalo ale už po vítězství sociální demokracie po krajských volbách. Otevřený rozpor mezi vedením Libereckého kraje a Krajské nemocnice Liberec nastal závěrem roku, kdy byl management tlačen krajem k nevýhodným smlouvám na dodávky energií.
Kromě vedení odstoupili i členové představenstva, přednostové traumacentra Richard Lukáš a neurocentra Petr Suchomel. Ačkoliv v tuto chvíli ještě nebyl dokončen audit hospodaření, už teď je jasné, že hospodaření krajské nemocnice skončilo loni ziskem10,5 milionů korun.
„Rok 2010 se do historie Krajské nemocnice Liberec zapíše zlatým písmem, a to s ohledem na získání certifikátu ISO, akreditace SAK, čerpání fondů IOP a ekonomickou i medicínskou stabilitu nemocnice,“ vyhodnotil situaci odstupující ředitel Luděk Nečesaný.
Ať už na jeho místo nastoupí kdokoliv, jeho pozice bude ostře sledována. Právě Nečesaný byl totiž prvním porevolučním ředitelem, který nemocnici vytáhl z milionových dluhů.
A jak příznivci, tak i oponenti se shodují na tom, že šlo o nejlepší vedení v historii liberecké nemocnice.