Nemocnicím chybějí peníze na léčení vážně zraněných

4. 5. 2007 8:55
přidejte názor
Autor: Redakce
Úrazy jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí lidí do 45 let. Vedoucí lékař traumacentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docent František Vyhnánek ČTK řekl, že zdravotní pojišťovny platí za léčení těžkých úrazů stejně jako za běžné pacienty...


Nemocnicím prý chybějí peníze na léčení vážně zraněných. Každému z 15 úrazových center v Česku tak ročně chybí až 30 milionů korun.

„Úrazová centra by měla dostávat peníze nezávisle na rozpočtu nemocnic, stejně jako je dostávají od letošního roku onkologická centra,“ shrnul. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák ČTK řekl, že do konce května se sejde se zástupci společnosti úrazové chirurgie k jednání o platbách traumacentrům.

„Budeme jednat. V každém případě by mělo dojít k témuž, co udělali onkologové: počet center musí odpovídat potřebám,“ uvedl. Horák chce diskusi i o vybavení center, náplni jejich činnosti a kvalifikaci personálu. Podle něj by na investice měl centrům přispět stát.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že to v plánu nemají. Stát bude přispívat jen na činnost záchranných služeb. „Ať dají pojišťovně čísla, o která se dá opřít. Ať si udělají pořádek, zda splňují současná traumacentra všechna kritéria,“ shrnul.

Podle Vyhnánka by Česko mělo mít národní traumaprogram, stejně jako má program onkologický či kardiovaskulární. Tomu by mělo odpovídat i financování. Zatím nemocnice berou chybějící prostředky z rozpočtu pro jiné pacienty, takže kvůli tomu prodlužují čekací doby na neakutní operace, vysvětlil.

V Česku je ročně kolem půl milionu vážných úrazů, z toho do 2000 takzvaných polytraumat, tedy vícečetných zranění. Těžkých úrazů přibývá s rostoucím počtem dopravních nehod. Se stárnutím populace je také více úrazů seniorů. Lékaři musejí být připraveni ošetřit rovněž úrazy při živelních pohromách a teroristických útocích. S tím podle Vyhnánka systém zatím příliš nepočítá, vše závisí na nadšení lékařů.

V Praze jsou čtyři traumacentra - ve fakultních nemocnicích na Vinohradech, v Motole, na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici. Podle návrhu traumatologů by mělo v hlavním městě vzniknout jedno vzorové centrum pro celou oblast Prahy a středních Čech. Na to by ale bylo potřeba kolem dvou miliard korun.

Vyhnánek řekl, že v Praze v této chvíli neexistuje program, který se nyní má rušit v Brně. Ministerstvo chce zrušit tamní Úrazovou nemocnici a týmy rozdělit od dalších brněnských nemocnic. Podle něj ale ministerstvo nepožádalo o vyjádření odbornou společnost. „Výcvik úrazového chirurga trvá až 15 let. Pokud rozbijí tato pracoviště bez plnohodnotné náhrady, potrvá 15 let, než se týmy zase dají dohromady,“ varoval odborník.

Podle Cikrta je rozhodnutí o přesunu Úrazové nemocnice nezvratné. Nebudou se podle něj rušit týmy, pouze se „jako jeřábem“ přenesou dosavadní pracoviště do nových prostor. K tomu podle něj ministr vyjádření odborné společnosti nepotřebuje.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?