Nespokojeni slovenští lékaři hromadně podávají výpovědi

30. 9. 2011 10:11
přidejte názor
Autor: Redakce
Více než 2400 nespokojených slovenských lékařů začalo hromadně podávat výpovědi, protože vláda dosud nepřistoupila na jejich požadavky zahrnující zvýšení platů a zastavení transformace nemocnic.


Pokud se kabinet s lékaři nedohodne během dvouměsíční výpovědní lhůty, zdravotní péče o pacienty může začátkem prosince podle odborů zkolabovat. Ministr zdravotnictví si už dohodl s lékaři jednání, na některé požadavky je ochoten přistoupit.

Slovenští lékaři se při prosazování svých požadavků inspirovali českými kolegy, kteří si hromadným podáváním výpovědí v rámci akce Děkujeme odcházíme vymohli vyšší mzdy.

„Z celkového počtu lékařů v nemocnicích, jež poskytují zdravotní péči u lůžka, je to kolem 50 procent. V nosných oborech je to někde až kolem 70 procent,“ řekl dnes šéf lékařských odborů Marian Kollár k počtu slovenských lékařů, kteří se rozhodli podat výpověď. Odchod lékařů má postihnout 34 ze zhruba šesti desítek nemocnic, včetně všech největších zdravotnických zařízení.

Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik, který dosud nebyl požadavkům odborů příliš nakloněn, má s lékaři jednat příští týden. Požadavky lékařů se podle ministra dají shrnout do jednoho - více peněz na platy a více peněz do nemocnic. „Věřím, že nalezneme společnou řeč, aby nebyli ohroženi pacienti,“ reagoval Uhliarik.

Nespokojení lékaři vedle vyšších platů ale chtějí také omezení přesčasů a zastavení přeměny nemocnic na akciové společnosti, což podle nich může vyústit v jejich prodej. Ministr ale nesouhlasí se zastavením transformace, která má podle vlády zamezit plýtvání penězi a zastavit zadlužování zdravotnictví. Odboráře neuspokojilo ani rozhodnutí kabinetu, který si vyhradil pravomoc posuzovat případný vstup soukromých investorů do státních zdravotních zařízení.

Uhliarik věří, že stát dokáže udržet systém péče o pacienty i v případě, že zdravotníci výpovědi nestáhnou. „Jsme připraveni i na alternativu, jak zajistit zdravotní péči bez 2411 lékařů. Bude to záviset na tom, jací to jsou lékaři a na kterých odděleních. Ve hře je i spojování oddělení,“ uvedl ministr. Lékařům současně vytkl, že si pacienty vzali za rukojmí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?